زمینه حضور سرمایه‌گذاران هندی در پروژه‌های مواصلاتی

وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین سوابق مثبت در همکاری‌های فرهنگی و آموزشی ایران و هند اظهار داشت: ما در بخش تاریخ مراودات فرهنگی، آموزشی و انسانی، آثار خوبی بین دانشگاهیان و دانشجویان از همکاری‌های سازنده فرهنگی ایران و هند در ذهنیت افکار عمومی و فرهیختگان دو کشور داریم. 

وزیر امور خارجه کشورمان با ارزیابی آخرین وضعیت پروژه چابهار اظهار داشت: پروژه راهبردی همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و هند در بندر چابهار به کندی اجرا می‌گردد و با توجه به تأثیر پروژه چابهار در تقویت محورهای ریلی و جاده‌ای مواصلاتی وترانزیتی در مناطق آسیای میانه و مشترک المنافع و چین، ما انتظارمان برداشتن گام‌های بلندتری در جهت تحرک بخشیدن به همکاری‌های مواصلاتی و ترانزیتی به منظور تقویت فرآیند تجارت و اقتصاد در کل منطقه است. 

ظریف با تشریح مزایای پروژه‌های اجرا شده و در دست اجرا و متنوع مواصلاتی بین عمان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و همچنین جمهوری اسلامی ایران، آذربایجان و قزاقستان اظهار داشت: زمینه حضور در پروژه‌های مواصلاتی مختلف برای مشارکت سرمایه‌گذاران هندی فـراهم است و ما از ایـده‌های دوستان هندی برای مشارکت در پروژه‌های مواصلاتی استقبال می‌کنیم. 

 وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی دوکشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و هند در پـرتو تشابهات فـرهنگی و اشتراکات معنوی، فرصت‌های گسترده‌ای برای تعمیق و گسترش مراودات فرهنگی و اجرای برنامه‌های هفته فرهنگی و صنایع دستی و گسترش توریست، تقویت کرسی زبان فارسی دارند و آسان سازی فرآیند روادید وتسهیلات متقابل بین دو کشور می‌تواند فرصت های جدیدی فرا روی دو کشور بگشاید. 

 ظریف از گسترش همکاری‌های دفاعی و امنیتی دو کشور استقبال کرد و در پرتو چالش‌های دو کشور و برقراری صلح و امنیت در منطقه این امر را مفید ارزیابی کرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص زندانیان ایرانی در هند ابراز امیدواری کرد که زمینه آزادی زندانیان ایرانی در چهارچوب رایزنی‌های جاری فیمابین مقامات دوکشور تسریع گردد. 

سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند با اشاره به روابط رو به جلو دو کشور اظهار داشت: ما آماده‌ایم چشم‌انداز و زمینه‌های جدید همکاری‌های دوجانبه را در چهارچوب سوابق و پیشرفت‌های همکاری‌های قبلی در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری و علمی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهیم. 

وزیر امور خارجه هند با اشاره به نتایج بدست آمده در اجلاسیه کمیسیون اقتصادی دو کشور و اجلاسیه‌های کنسولی گفت: هند آمادگی دارد برای ایجاد تسهیلات صدور روادید برای صاحبان و شرکت‌های اقتصادی و توریست‌ها زمینه‌های جدید را مورد بحث وتبادل قرار دهد. 

سواراج با اشاره به سفر موفق‌آمیز اخیر وزیر نفت هند به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سفر وزیر نفت هند نتایج خوبی در راستای حل مسائل فیمابین و شناسایی ظرفیت‌های جدید در زمینه انرژی و سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه پتروشیمی و اجرای پروژه گازی فرزاد-بی توسط هند را فراهم ساخت و دهلی نـو علاقمند است در خصوص سازوکارهـای جدید در چهارچوب منافع مشترک و انعطاف‌پذیری طرفین در این پروژه‌ها نقش بیشتری داشته باشد. 

وزیر امور خارجه هند با اشاره به نقش به روزرسانی موافقتنامه‌های اجتناب از مالیات مضاعف و تشویق سرمایه‌‌گذاری‌ها در تحرک بخشیدن و پیشبرد مراودات تجاری دو کشور ابراز امیدواری کرد مذاکرات بین مقامات هندی و جمهوری اسلامی ایران در تنظیم ساز و کارهای جدید، برای اجرای هر چه بهتر این موافقتنامه‌ها تسریع گردد. 

سواراج خواستار همکاری‌های دفاعی و امنیتی بین دو کشور شد و اظهار داشت: ما علاقمندیم رایزنی‌ها و همکاریهای فیمابین دهلی نو و تهران را در عرصه‌های دفاعی و امنیتی بیش از پیش گسترش دهیم. 

همچنین در این نشست وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و هند آخرین وضعیت و دیدگاه‌های دو کشور را پیرامون تحولات افغانستان، سوریه، عراق و دیگر مسائل بین المللی را مورد تبادل نظر قرار دادند.