گزارش تحلیلی امید هسته ای در مورد بزرگترین تولید کننده برق هسته ای دنیا؛
چگونه تولید برق هسته ای در فرانسه یک اولویت شد
فرانسه از نظر تولید برق هسته ای و سهم برق هسته ای به کل برق تولیدی در کشور جایگاه اول دنیا را دارد. این کشور هر ساله بالغ بر ۷۵ درصد از انرژی برق مصرفی خود را با کمک نیروگاه های هسته ای تولید می کند و حتی تولید مازاد برق توسط نیروگاههای هسته ای را به دیگر کشورهای اروپایی صادر می کند.

اتحادیه جهانی هسته ای در گزارش اخیر خود نوشت: سرمایه گذاری های کلان فرانسه در صنعت هسته ای و استفاده این کشور از تکنولوژی های پیشرفته و نیروی متخصص داخلی سبب شد تا هزینه تولید برق در فرانسه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کم باشد و این امکان برای فرانسه ایجاد شود که بخشی از برق هسته ای را به بازارهای جهانی صادر کند. در ادامه گزارش آمده است: فرانسه هر ساله بالغ بر ۳ میلیارد یورو از صادرات برق هسته ای به دیگر کشورهای اروپایی درآمد کسب می کند . تولید برق هسته ای در فرانسه بسیار کم هزینه است و انتشار گاز دی اکسید کربن در فرایند تولید برق هسته ای بسیار کم است . بنابراین فرانسه علاوه بر تولید برق مورد نیاز برای مصرف داخلی ، قراردادهایی با کشورهای همسایه امضا کرده است و بخشی از انرژی برق مورد نیاز انها را نیز تامین می کند.

آغاز سرمایه گذاری فرانسه از سال ۱۹۷۴ میلادی

بعد از اولین شوک نفتی دنیا، دولت فرانسه قانونی تصویب کرد که به موجب آن توسعه صنعت هسته ای به منظور خودکفا شدن این کشور در تامین برق یک ضرورت اقتصادی نام گرفت. در آن زمان مطرح شد که فرانسه دارای دانش و تخصص مهندسی بالایی است ولی منابع طبیعی کمی دارد و همین سطح پایین مانع باعث افزایش وابستگی این کشور به منابع انرژی دیگر کشورهای شده است . بنابراین توسعه صنعت هسته ای در فرانسه می توانست یک مزیت اقتصادی مهم برای این کشور محسوب شود. دولت وقت فرانسه در گزارش خود در توجیه اقتصادی توسعه صنعت هسته ای نوشت: هزینه تامین سوخت مورد نیاز نیروگاهها در مقایسه با هزینه ساخت نیروگاه و هزینه تامین نیروی متخصص در فرایند ساخت و بهره برداری بسیار کم است و فرانسه که دارای دانش تخصصی بالایی است می تواند از این مزیت خود در جهت توسعه تولید برق هسته ای استفاده کند.

دولت فرانسه افزایش سرمایه گذاری در تولید برق هسته ای راهی برای کاهش نیاز به واردات برق و امنیت انرژی را ضروری قلمداد کرد و به همین دلیل سرمایه گذاری را افزایش داد.

تولید برق از پسمان هسته ای

اهمیت انرژی هسته ای در تولید برق در فرانسه سبب شد تا مطالعات در زمینه تکنولوژی های هسته ای در این کشور هر روز بیشتر شود و فرانسه به بهترین و بالاترین تکنولوژی های تولید برق هسته ای دسترسی داشته باشد. به گزارش دفتر مطالعات انرژی فرانسه در سال گذشته این کشور ۱۷ درصد از برق مصرفی خود را از پسمان هسته ای تولید کرد که موفقیت بزرگی برای اقتصاد کشور بود. اتحادیه هسته ای جهانی در این مورد نوشت: در فرایند تولید برق هسته ای حجم بالایی از پسمان به جا می ماند که از بین بردن آنها یکی از معضلات استفاده از انرژی هسته ای در تولید برق است . اگر بتوان از این پسمان ها هم در تولید برق استفاده کرد گام بلندی در جهت توسعه صنعت هسته ای دنیا برداشته می شود .در سالهای اخیر کشورهای زیادی برای تولید برق با استفاده از پسمان ها سرمایه گذاری کردند ولی فرانسه یکی از کشورهای پیشگام بود و در این مسیر موفقیت های زیادی بدست آورد.

۵۸ راکتور برای تولید برق هسته ای

حال سوال این جاست که فرانسه برای تولید ۷۵ درصد از کل برق مصرفی کشورش از چند راکتور و نیروگاه هسته ای استفاده می کند و این نیروگاه ها در کدام شهرها واقع شده اند؟

به گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا هم اکنون فرانسه ۵۸ راکتور هسته ای دارد که توسط شرکت برق فرانسه (ایی-دی –اف) در تولید برق استفاده می شوند.ظرفیت تولید برق در این ۵۸ راکتور هسته ای برابر با ۶۳.۲ گیگا وات است .کل ظرفیت تولید برق در فرانسه برابر با ۱۲۹ گیگا وات است که ۲۵.۴ گیگا وات ان توسط نیروگاه های آبی،۲۴.۴ گیگا وات توسط نیروگاه های فسیلی ، ۹.۱ گیگا وات توسط نیروگاه های بادی و ۵.۳ گیگا وات توسط نیروگاه های خورشیدی تامین شد.

راکتورهای هسته ای فرانسه در بیست شهر مختلف این کشور واقع شده است که از جمله آنها می توان به راکتورهای پاریس ، پنلی و تریکاستین اشاره کرد.

قیمت برق صادراتی فرانسه رشد کرد

اما فرانسه را می توان یکی از بزرگترین صادر کنندگان برق هسته ای در اروپا دانست .قیمت برق تولید شده در فرانسه بسیار پایین است و به همین دلیل این کشور می تواند برق را با قیمت بسیار پایینی به بازارهای صادراتی عرضه کند. البته اخیرا سیاست افزایش قیمت برق هسته ای به منظور بیشتر شدن سرمایه مورد نیاز برای تکمیل زیر ساخت ها مطرح شده است . در سال ۲۰۱۴ میلادی هر مگا وات ساعت برق صادراتی فرانسه ۴۲ یورو ارزش داشت و در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۴۴ یورو رسید. در سال ۲۰۱۶ هر مگاوات ساعت برق صادراتی فرانسه با قیمت ۴۶ دلار فروخته شد و اعلام شد که در سال ۲۰۱۷ هر مگاوات ساعت برق صادراتی با قیمت ۴۸ دلار عرضه می شود . شرکت برق فرانسه (ایی- دی –اف) دلیل افزایش قیمت برق صادراتی را تامین منابع مالی لازم برای بازسازی نیروگاه های قدیمی می داند و در گزارش اخیر خود می نویسد: فرانسه برای اینکه بتواند به رقابت در بازار صادراتی برق ادامه دهد نیاز به بازسازی دوره ای نیروگاه ها دارد و باید از طریق قیمت برق صادراتی سرمایه مورد نیاز برای این کار را تامین کند. به همین دلیل افزایش قیمت برق صادراتی یک ضرورت است.

به هر حال صنعت هسته ای در فرانسه به دلیل نیروی متخصص کارآمد و سرمایه گذاری کلان پیشرفت زیادی کرده است و درآمد زیادی برای فرانسه ایجاد می کند.