عضویت کشورمان در بزرگترین طرح گداخت هسته ای جهان
مشارکت ایران در آوردن خورشید روی زمین

یوسف ناصری: اخیرا و بعد از سفر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به بروکسل بلژیک و مقر اصلی اتحادیه اروپا و دیدار با کانی یته(کمیسیونر انرژی و تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا)، دکتر صالحی اعلام کرد به زودی عضویت رسمی ایران در طرح ایتر اعلام می شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین از برداشته شدن گام های مثبت برای همکاری های علمی و فنی ایران و کشورهای دیگر خبر داد و گفت طرف های اروپایی از مشارکت کشورمان در پروژه گداخت هسته ای اروپا(جت/ JET) استقبال کرده اند.

ایتر چه اهمیتی دارد؟

هسته هر اتم، انرژی نهفته دارد و با شکافت اتمی، می توان از انرژی آزاد شده در تولید انرژی مانندبرق(مقاصد صلح آمیز) و سلاح اتمی(مقاصد نظامی) استفاده کرد. بر این مبنا شکافت هسته ای(Nuclear Fission) به فرآیندی گفته می شود که یک اتم از قبیل اورانیوم را به اجزای کوچکتر تبدیل کرده و در فعل و انفعالاتی که طی این فرایند انجام می شود به انرژی حاصله از آن دست پیدا کرد. اما تولید برق و الکتریسته از روش شکافت اتمی، زباله و ضایعاتی را به همراه دارد و نمی توان با این ضایعات و زباله ها، همچون زباله های معمولی که هر روزه خانوارها تولید می کنند برخورد کرد. دفع زباله های اتمی، نیاز به تخصص و فناوری بالا دارد و آنها را از جمله باید در اعماق بیش از یک کیلومتری زمین دفن کرد.اگر چه ممکن است این زباله های اتمی دفن شده، میلیون ها سال تشعشع رادیواکتیو داشته باشند.

با این حال، در روش صلح آمیز از شکافت اتمی، می توان انرژی بیشتری نسبت به انرژی های فسیلی و انرژی حاصل از نیروگاه های آبی کسب کرد.

به غیر از شکافت هسته ای و دستیابی به انرژی از طریق تبدیل اتم به اجزای کوچکتر، روش گداخت هسته ای در چند دهه اخیر در صحنه بین الملل مورد توجه قرار گرفته است.

اکتشاف شکافت هسته ای در سال 1938 میلادی اتفاق افتاد و هم اکنون بخشی از برق مصرفی جهان توسط نیروگاه های اتمی تولید می شود و در بخش نظامی این تکنولوژی، کشورهایی آمریکا و روسیه، بیشترین بمب اتمی که با اتکا به تکنولوژی شکافت هسته ای حاصل شده است را در اختیار دارند و گداخت هسته ای(Nuclear Fusion) پدیده ای متاخرتر است.

به گفته کارشناسان و مطلعین گداخت هسته ای، فرآیندی در خلاف جهت شکافت هسته ای است و به جای تبدیل اتم به اجزای کوچکتر، سعی می کند اتم ها را به هم متصل کند. مهمترین نمونه موجود در عالم هستی و دنیای شناخته شده ما که کار تولید انرژی آن بر اساس گداخت هسته ای است، خورشید یا آفتاب است. بر این اساس پروژه تاسیس رآکتور گرماهسته ای آزمایشی بین المللی(ITER)، به نوعی یک کپی برداری کوچک متخصصان رشته هسته ای از فعل و انفعالات خورشیدی است.

در گداخت هسته ای یا همجوشی هسته ای، انرژی بیشتری نسبت به روش شکافت هسته ای می توان به دست آورد که این خود، بسیار بیشتر از تولید انرژی از طریق استفاده از انرژی فسیلی از قبیل نفت و زغال سنگ و استفاده از نیروگاه های برق- آبی و هزینه و تولید برق از روش ایجاد سد است. همچنین روش گداخت هسته ای، در مقایسه با تبعات و خطرات زباله های اتمی تولید شده در روش شکافت هسته ای، حطرات کمتری دارد و زباله های آن تشعشع احتمالی کمتری خواهد داشت.

ایران و گداخت هسته ای

برخی دانشمندان هسته ای ایران در چارچوب سازمان انرژی اتمی ایران، فعالیت های تحقیقاتی مشخصی را در زمینه گداخت هسته ای انجام داده اند و در سال 1354 شمسی، دکتر نراقی مسئول وقت فیزیک پلاسمای سازمان انرژی اتمی ایران، یکی از دستگاه های تحقیقاتی تولید کننده پلاسما را که در گداخت هسته ای کاربرد دارد ساخت و به بنا به اطلاعات موجود، توکامک(tokamak) کوچک الوند حاصل فعالیت های نراقی، با همکاری متخصصان ایرانی و خارجی بوده است.پس از آن نیز فعالیت های سازمان در مرکز تخصصی گداخت ادامه یافت و تحقیقات در این زمینه مستمر است.

با توجه به موفقیت هایی که ایران در زمینه گداخت هسته ای کسب کرده بود پیشنهادی تحت عنوان «طرح بنیاد آسیایی گداخت» در سال 1374 مطرح شد و متخصصانی از روسیه(ولیخوف مشاور گورباچف و سپس مشاور یلتسین) و پاکستان و قزاقستان، در گردهمایی طرح بنیاد آسیایی گداخت که در تهران برگزار شد حضور یافتند و بنا به اعتقاد برخی کارشناسان هسته ای ایران، این طرح در واقع یک ایتر کوچک بوده است که تحقیقات آن ادامه پیدا نکرد.

قطعنامه ها و تحریم ها

در گداخت هسته ای، سوخت خاصی مورد نیاز است. به این ترتیب «دوتریم» که هیدروژن سنگین است و «تریتیوم» که ایزوتوپی از هیدروژن است، سوخت گداخت را تشکیل می دهند. ایزوتوپ ها نیز اتم های یک نوع عنصر محسوب می شوند. سوختی که در فرآیند گداخت هسته ای یا همجوشی هسته ای به کار می رود باید به دمایی تقریبا 100 میلیون درجه سانتیگراد برسد و ماده به صورت پلاسما تولید شود. بنابراین گداخت هسته ای، تبدیل هیدروژن به عنصری سنگین تر از آن از جمله هلیوم است و این همان فرایندی است که در خورشید و ستارگان دیگر اتفاق می افتد.

بنا بر اطلاعاتی که وجود دارد خورشید از هیدروژن(73 درصد) و هلیوم(25 درصد) و اکسیژن و نیتروژن و کربن تشکیل شده است و عمر تخمینی منبع انرژی این ستاره شناخته شده و مهم برای ما 14 میلیارد دسال است. هر ثانیه بیش از 2 میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می شود و خورشید نیز حدودا 300 هزار برابر از کره زمین بزرگتر است. گرمای مرکز خورشید حداقل 10 میلیون درجه و گرمای سطح آن 5600 درجه سانتیگراد است.

با توجه به این که از سال 1382 موضوع فعالیت های هسته ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی،بیش از پیش برجسته شده و مورد توجه قرار گرفته بود و پس از تشکیل دولت نهم در سال 1384 پرونده هسته ای ایران از آن آژانس به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده شد و چند قطعنامه لازم الاجرا علیه ایران صادر شد و برخی کشورها ایران را تهدیدکننده صلح و امنیت جهانی و معرفی کردند و تحریم هایی علیه ایران اعمال شد، لذا همکاری با ایران در چارچوب قطعنامه های سازمان متحد، ممنوع شد.

این هم در حالی بود که ایران در پیشبرد برنامه گداخت هسته ای که متفاوت از شکافت هسته ای بود، نیاز به همکاری و مواد اولیه مورد نیاز در فرآیند گداخت هسته ای داشت و سوخت آن را باید از کشورهای دیگر تامین می کرد.

در آن فضای تحریمی واردات سوخت گداخت هسته ای یعنی هیدروژن سنگین(دوتریم) با مشکل مواجه شد و ساخت توکامک، نیاز به همکاری با خارج از کشور داشت که با تحریم های جهانی علیه ایران، همکاری های علمی در این زمینه قطع شد و منابع مالی لازم برای پیشبرد طرح گداخت هسته ای کاهش پیدا کرد. بر این اساس ساخت تجهیزات مورد نیاز و واردات مواد اولیه و سوخت گداخت هسته ای دچار مشکل شد.

اگر چه ایران دستگاه توکامک کوچک الوند را در سال 1354 به کمک خارجی ها ساخته و توکامک برزرگتر دماوند را با کمک روس ها ساخته است ولی توکامک جدیدی که در دست طراحی دارد هزینه بیشتری می طلبد و با این حال کار طراحی آن در جریان است. رییس آزمایشگاه گداخت با محصور سازی مغناطیسی غیر توکامک سازمان انرژی اتمی ایران، پیش از این گفته بود که طراحی توتامک جدید نیاز به بودجه قابل توجه دارد.

توکامک(محفظه مارپیچ با سیم پیچ های مغناطیسی)، دستگاه محصور سازی پلاسما است و و اختراع آن به فیزیکدانان هسته ای شوروی در دهه 1950 برمی گردد و با آن

توکامک(tokamak) می توان از روش گداخت هسته ای، انرژی اتمی تولید کرد.

برجام و همکاری های بین المللی

پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای(NPT) مقرر می دارد کشورهای دارای بمب اتمی نباید به تهیه سلاح اتمی توسط کشورهای غیر برخوردار از آن، کمک کنند ولی کشورهای برخوردار متعهد شده اند که تکنولوژی هسته ای صلح آمیز را در اختیار کشورهای غیر برخوردار قرار بدهند.

جمهوری اسلامی ایران با مذاکراتی که با شش قدرت جهان داشت به توافق هسته ای رسید که در زبان فارسی متن آن توافق بین المللی، «برجام» نام گرفته است. ایران اگر چه همواره اعلام کرده است که قصد ساخت بمب اتمی ندارد و فقط به دنبال استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای است اما برخی کشورهای دیگر با سوء ظن و بی اعتمادی، تصور دیگری از برنامه هسته ای ایران داشتند. در نهایت در قالب برجام ایران است امتیازاتی کسب کرد از جمله برداشته شدن تحریم های با هسته ای که علیه کشور ما اعمال شده بود و لغو قطعنامه هایی که ایران ملزم به اجرای آنها بود.

به طور مشخص در بند 32 برجام این نکته مورد تاکید قرار گرفته که اتحادیه اروپا و کشورهای 5+1 و شرکای بین المللی، با ایران در پروژه های مشترک از جمله «گداخت هسته ای» و ایجاد مرکز پزشکی هسته ای منطقه ای با فناوری های پیشرفته روز، تعامل خواهند کرد و تدابیر لازم را بری اجرای این پروژه ها اتخاذ خواهند نمود.

بنابراین راه دادن ایران به پروژه مهم ساخت رآکتور گرما هسته ای آزمایشی بین المللی، می تواند ایران را به لبه های مرز دانش هسته ای برساند تادر کنار کشورهای پیشتاز در حوزه فناوری هسته ای، فعالیت کند.

مشخصات کلی ایتر

موضوع فعالیت مشترک کشورهای پیشتاز در حوزه هسته ای به سال 1985 و پیشنهاد گورباچف در چارچوب نظریه «اتم برای صلح» برمی گردد،بر این مبنا قرار شد مرکز تاسیسی نه در شوروی و نه در آمریکا باشد و نهایتا فرانسه مورد توافق قرار گرفت. در این پروژه بین المللی 35 کشور جهان از اتحادیه اروپا، چین، کره جنوبی، هند، ژاپن،روسیه و آمریکا فعالیت می کنند.

توکامک مورد نیاز در این پروژه، بزرگترین توکامک جهان خواهد شد. طراحی مفهومی این پروژه از سال 1988 شروع شد و محل تاسیس آن در زمینی 42 هکتاری در منطقه «کادارشه» شهر اکس ان، در ناحیه(استان) پروانس آلپ فرانسه است.

کشورهای فعال در این پروژه، در سال 2006 به توافقی رسیدند که هزینه های آن را پرداخت کنند. در سال 2011 کل هزینه های این پروژه به 16 میلیارد یورو رسیده بود.

اتحادیه اروپا 46 درصد و آمریکا 9 درصد هزینه های ساخت را پرداخت می کنند و البته 90 درصد هزینه ها به صورت ساخت تجهیزات است. دو مخزن بزرگ تاسیسات ابررسانای رآکتور گداخت اتمی در کشور چک ساخته شده که هر کدام 35 متر طول و 4 متر قطر دارند.

درخواست ایران برای عضویت

برنارد بیگوت رئیس پروژه ایتر اخیرا گفته است نخستین پلاسما در سال 2025 تولید می شود و این پروژه در سال 2035 به حداکثر توان می رسد. او همچنین گفته است «از طریق این پروژه می توان مشکل تولید انرژی در کره زمین را حل کرد».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در تیر ماه 1395 اعلام کرد مهمترین پروژه این سازمان ایتر و گداخت هسته ای است. در بازدیدی هم که رئیس سازمان انرژی اتمی به همراه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از پروژه در جنوب فرانسه داشتند با ساخت و طراحی آن از نزدیک و بیشترآشنا شدند و هیاتی از فرانسه نیز جهت بررسی امکانات ایران و توانمندی های متخصصان هسته ای ایران، به کشورمان سفر کردند.

به علت هزینه هایی که عضویت کامل در طرح رآکتور گرما- هسته ای گداخت آزمایشی بین المللی(ایتر) دارد ایران درخواست عضو همراه بودن را دارد؛در چارچوب این طرح، ایران به یکی دیگر از توافقات برجام که حضور در پروژه های بین المللی و مهم توافق هسته ای است است دست خواهد یافت و همراه کشورهایی که جزو باشگاه هسته ای جهان هستند، در یک پروژه حیاتی برای جهان و محیط زیست جهانی مشارکت خواهد داشت و در بلندمدت می تواند با تامین انرژی از روشی کم هزینه، کمتر آلاینده و پربازده، هم از محیط زیست سالم تری برخوردار باشد، هم این که نیازهای مربوط به انرژی و برق مصرفی رو به فزاینده را برطرف کند، هم این که متخصصان هسته ای ایران از غافله دانش هسته ای جهانی چندان عقب نمانده و با تکنولوژی های هسته ای روز دنیا مرتبط شوند و تا حد امکان از در چارچوب های توافق شده برجام،بهره مند شده و با قافله جهانی علم در ایجاد خورشید به روی زمین همراه شوند.