بهروز کمالوندی؛ سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگوی با امید «ملی ایرانیان»:
تعامل با صنایع هسته ای اروپا در دستور کار است

بهروز کمالوندی «سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران» با توجه به نتایج انتخابات آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ گفت: ریاست جمهوری ترامپ یا دیگران  برای ایران و اهداف  صلح آمیز هسته ای ما تفاوتی نخواهد داشت. ما اهداف خودمان را در منطقه و جهان با قاطعیت دنبال می کنیم،از این روی با اتکا به توان داخلی، تعامل با روسیه، چین و همچنین کشور های برخوردار از صنایع هسته ای در اروپا در دستور کار است.

 کمالوندی افزود: برنامه ما در بلند مدت توسعه انرژی  صلح آمیز هسته  ای است و این مهم را با جدیت دنبال می کنیم. ما برای توافقی که صورت گرفته است، زحمت کشیدیم و از دستاوردهای خود حفاظت خواهیم کرد و هدف اصلی ما پیش رفتن بر اساس برجام است و ما در این مسیر می خواهیم اهداف مقام معظم رهبری و رئیس جمهور را عملیاتی کنیم.در این جهت  برای حالت های متصور و مختلف برنامه و سناریو های لازم تهیه شده که برای اجرای هر کدام از آنها آماده ایم البته سازمان انرژی اتمی در این خصوص  تصمیم گیر نهایی  نیست اما تصمیمات مقامات عالی کشور را به بهترین نحو عملیاتی و اجرا خواهد کرد.

کمالوندی تصریح کرد: باید از منابع لایزالی که در طبیعت وجود دارد، استفاده کرد. تلاش کشورهای بزرگ صنعتی جهان این است که از فعل و انفعالاتی که در خورشید صورت می گیرد، برای تولید انرژی استفاده کنند. در واقع آنها می خواهند، از پلاسما و جوش هسته ای که در هسته انجام می شود، انرژی تولید کنند. به عبارتی در انرژی اتمی فعلی با شکافت هسته انرژی تولید می شود؛ اما در آن حالت با جوش هسته  ای انرژی تولید خواهد شد.

کمالوندی در مورد سال های هدف پروژه بین المللی ایتر  در زمینه گداخت هسته ای گفت: ذکر این نکته ضروری است که سال های 2030 ، 2040 و 2050 سال های هدف برای این نوع  انرژی است. در سال 2030 قرار است این انرژی تولید شود، در سال 2040 قرار است، تعادل این انرژی به نفع برداشت بالا برود و در سال 2050 بناست، این انرژی به صورت کاملاً تجاری، برای استفاده در دسترس عموم قرار گیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت : برای اینکه در پروژه ایتر عضو قطعی شویم، نیاز است تا هزینه های سنگین تقبل و یک پروسه طولانی را طی کنیم که سیاست کنونی ما این نیست و ما فعلاً می خواهیم همراهی داشته باشیم و از جریان پیشرفت امور مطلع شویم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: برجام زمینه همکاری با کشور های اروپایی  را هموار کرده است ،  در حال حاضر با یک سری از شرکت های سوئیسی، چک و مجارستانی قرار است همکاری هایی  در زمینه هسته ای انجام شود  و همچنین  با اسپانیا و  فرانسه و هر کشور اروپایی که دارای صنعت هسته ای هست ارتباط خواهیم داشت. 

این مقام مسئول در خصوص غنی سازی اظهار کرد: در كشور ما وقتي صحبت از انرژي هسته اي مي شود، مردم  معمولا  غني سازي  را مدنظر  قرار مي دهند در حالي كه غني سازي يكي از شاخه هاي مهم  انرژي اتمي است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه انرژی هسته‌ای فقط شامل غنی‌سازی نمی‌شود، گفت: یکی از سیاست‌های  سازمان انرژی اتمی تجاری‌سازی تکنولوژی و فنون است و انرژی هسته‌ای طیف گسترده‌ای دارد که مردم باید با گستردگی آن آشنا شوند و بدانند که این حوزه فقط محدود به سانتریفیوژ نمی‌شود.

کمالوندی گفت: در حال حاضر 600 هزار سانتریفیوژ ما فعال است که قبلا 9000 تا بود و تفاوت چندانی نیست  پیشرفت ما در زمینه غنی سازی 20 در صد هم غیر قابل کتمان است، البته باید توجه داشت از لحاظ ماده اولیه  اورانیوم خیلی غنی نیستیم. اگر بخواهیم ظرفیت گسترده ای در توليد سوخت و غني‌سازي داشته باشیم باید بتوانیم به کیک زرد و اورانیوم کشورهای دیگر دست پیدا کنیم.

سخنگوی انرژی اتمی همچنین  در پاسخ به سوالی که آیا با وجود ترامپ می توانیم همکاری و فروش آب سنگین داشته باشیم گفت: شرکت های بزرگ آمریکایی تمایل به همکاری صنعتی با ایران دارند و طبق آخرین آزمایشات انجام شده آب سنگین ایران به عنوان یکی از بهترین  نمونه ها در دنیا شناخته و تایید شده است  که  از لحاظ کیفی قابل رقابت با محصول  دیگر کشورهای  دارای صنعت هسته ای است. برای فروش آب سنگین طبق برجام مشکلی نداریم و انتخاب با خود  آمریکا یی هاست که از این محصول مرغوب برخوردار شوند یا نشوند.