میزگرد نشریه آینده صنعت هسته ای در مورد وضعیت این صنعت در غرب(1)؛
ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابد
اهمیت صنعت هسته ای به روی اقتصاد دنیا بسیار زیاد است ولی این صنعت در سال های اخیربا چالش های زیادی روبرو بوده است. نشریه انرژی هسته ای بین المللی با سه مدیر برجسته صنعت هسته ای در دنیا میز گردی تشکیل داده است و نظر آنها را در مورد آینده صنعت هسته ای دنیا پرسیده است . این سه مدیر برجسته هسته ای که در میز گرد مذکور شرکت کرده اند «باب کوارد» رییس جامعه هسته ای امریکا ، دیویدهیوز رییس پروژه ها و بخش ساختمان در«دی و زیمرمان» و «مارک مارانو»رییس مناطق امریکا، اروپا ،خاورمیانه و افریقای شرکت وستگینگ هاوس الکتریک هستند که تصمیمات آنها روی تولید و مصرف این صنعت بسیار اثر گذار است. بخشی از این میزگرد را که گروه تحلیل و ترجمه امیدملی ایرانیان آن را ترجمه کرده است پیش رو دارید:

آینده صنعت هسته ای در امریکا و اروپا طی ده سال آینده چگونه است ؟ به نظر شما صنعت هسته ای در این سال ها رشد می کند یا این که ما شاهد کوچک شدن این صنعت خواهیم بود ؟

ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابدباب کوارد: این سوال بسیار مهمی است که شمار زیادی از سهامداران عمده صنعت هسته ای در دنیا تلاش می کنند پاسخ آن را بیابند. با توجه به نگرانی های جامعه جهانی در مورد تغییرات جوی و افزایش تعهدات جامعه بین المللی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در جهان ، طی دهه های آینده یا باید امریکا و اروپا استفاده از انرژی هسته ای را افزایش دهند یا پیشرفت های کلیدی در تکنولوژی ذخیره سازی انرژی را بدست آورند و ظرفیت نگهداری انرژی را افزایش دهند . طی دهه های آینده دنیا باید از هر دو روش برای تامین نیاز انرژی خود استفاده کند . اگر امریکا بخواهد تا سال ۲۰۵۰ میلادی به اهداف توافق نامه پاریس برسد باید انتشار گاز دی اکسید کربن از نیروگاههای تولید برق در این کشور به صفر برسد و در حال حاضر استفاده از برق هسته ای تنها راه تولید برق بدون انتشار گاز دی اکسید کربن است . از طرف دیگر توسعه تکنولوژی نگهداری انرژی هم می تواند کمک بزرگی به دنیا بکند . به نظر من نقش صنعت هسته ای در سال های آتی بسیار پر رنگ تر خواهد بود زیرا کاهش انتشار گازهای آلاینده یکی از مهمترین چالش های دنیای امروز است.

ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابددیوید هیوز: پیش بینی این که صنعت هسته ای تا ده سال آینده چه وضعیتی دارد کار دشواری است . اگر پنج سال قبل این سوال را می پرسیدیم بدون شک من می گفتم که صنعت هسته ای در حال رشد است زیرا انگیزه زیادی برای ساخت کارخانه های هسته ای در دنیا ایجاد شده بود . در همان زمان بود که حادثه فوکوشیما اتفاق افتاد . هم اکنون به نظر می رسد صنعت هسته ای در حال افول است و تولید آن روند کاهشی دارد . ولی به طور کلی طی ۱۰ سال اتفاقات زیادی رخ خواهد داد و نمی توان نظری کلی در مورد وضعیت صنعت در ده سال آینده داد.

اما در شرایط فعلی انرژی هسته ای اصلی ترین منبع تولید انرژی غیر آلاینده است و اگر کشورهای دنیا قصد کاهش انتشار کربن را داشته باشند باید استفاده از انرژی هسته ای افزایش یابد. اگر دنیا به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای متعهد باشد باید سرمایه گذاری های تازه ای در ساخت نیرو گاه های هسته ای انجام شود و سرمایه لازم برای ارتقای تکنولوژی مورد استفاده در صنعت و در نهایت بازسازی یا تعمیر کارخانه های هسته ای موجود انجام شود و اگر این سرمایه گذاری ها انجام شود ، امریکا و اروپا از نظر صنعت هسته ای تا ده سال آینده در موقعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابدمارک مارانو: هم اکنون تجهیزات فعال در امریکا و اروپا به دلیل فشار های بالای اقتصادی و افزایش هزینه با مسایل و مشکلات مشابهی روبرو هستند . دینامیک های بازار انرژی هسته ای در این کشورها را می توان تحت تاثیر قیمت پایین انرژی های فسیلی ، قیمت پایین انرژی برق ، وابستگی به منابع احیا شدنی و رشد استفاده از آن ها ، حمایت های سیاسی اندک و افزایش ضوابط صنعت هسته ای دانست .

هم اکنون حدود ۵۰ درصد کارخانه های هسته ای در امریکا غیر سود آور هستند و با توجه به دیدگاه های اقتصادی باید این کارخانه ها تعطیل شوند. انتظار میرود طی سال های آینده سهم برق هسته ای به کل برق تولیدی در امریکا رشد کند ولی حداکثر نرخ رشد این سهم برابر با ۱.۴ درصد اعلام شده است به گونه ای که سهم تولید برق هسته ای به کل برق تولید شده از ۱۰.۹ درصد به ۱۲.۳ درصد خواهد رسید.

علی رغم این چالش ها اما آینده صنعت هسته ای بسیار روشن است. تا سال ۲۰۲۱ میلادی در صورت افزایش قیمت برق در بازار جهانی ، نیروگاههای تولید برق به سودآوری می رسند که این مساله باعث می شود از هم اکنون در توسعه زیر ساخت ها سرمایه گذاری کنیم.

آیا ساخت نیروگاه های هسته ای جدید در آمریکا افزایش می یابد یا اینکه ما با کاهش سرمایه گذاری در این صنعت مواجه خواهیم بود ؟

ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابدباب کوارد: ساخت نیروگاه های تازه در آمریکا بسته به این دارد که سیاست های تامین انرژی در این کشور در سال های اتی چگونه خواهد بود. زمانیکه منافع استفاده از انرژی هسته ای در تولید برق برای محیط زیست و اقتصاد تشریح شود ، بدون شک سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه ها افزایش خواهد یافت . البته این در صورتی است که رییس جمهوری امریکا مساله مشکلات زیست محیطی را مشکلی مهم بداند . زمانی که سیاست گذاران انرژی هسته ای را به عنوان یک منبع ارزشمند و پاک نشناسند در این صورت ساخت کارخانه های تازه در دستور کار نخواهد بود. اغلب کارشناسان صنعتی پیش بینی می کنند تا بیست سال اینده قیمت گاز طبیعی در بازار جهانی پایین خواهد بود .باید پذیرفت زمانی که قیمت گاز در بازار جهانی ۴ دلار است ، انرژی هسته ای قدرت رقابت با گاز طبیعی را نخواهد داشت .اما در نظر گرفتن هزینه به تنهایی برای تصمیم گیری در مورد نوع نیروگاه کافی نیست و تا زمانی که تنها هزینه عامل مهم در تصمیم گیری باشد ، نمی توان انتظار داشت نیروگاه های هسته ای توسعه پیدا کنند .اما زمانی که استراتژی های بلند مدت و دیدگاه های آینده نگرانه در نظر گرفته شود دیگر انرژی هسته ای یک جایگزین خوب برای نیروگاه های گازی خواهد بود .

ساخت نیروگاه های هسته ای در آمریکا و اروپا افزایش می یابددیوید هیوز:به نظر من شمار نیروگاه های هسته ای افزایش پیدا می کند ولی باید سرمایه گذاری در این بخش بیشتر شود. به نظر من در صورتی که سرمایه گذاری در این صنعت بیشتر وراندمان این صنعت بیشتر شود، می توان انتظار داشت صنعت هسته ای آینده ای روشن و در حال توسعه در آمریکا داشته باشد . با توجه به وضعیت صنعت در سال های اخیر به نظر من افزایش شمار نیروگاههای هسته ای بسیار محتمل است.