گزارش تحلیلی «امید ملی» در مورد چالش های توسعه؛
کاهش قیمت برق در نتیجه ساخت نیروگاه های هسته ای
ساخت نیروگاه های هسته‌ای هزینه زیادی  دارد و به همین دلیل چالش اصلی سرمایه گذاران نرخ بازگشت سرمایه آنها است.
به گزارش گروه تحلیلِ خبر امیدملی ایرانیان، نیویورک تایمز در این زمینه می نویسد: این چالش نه تنها برای سرمایه گذاری در نیروگاه هسته‌ای بلکه برای سرمایه گذاری در  نیروگاه های زغال‌سنگی و گازطبیعی هم وجود دارد. حتی برای کسب سود از سرمایه گذاری در صنعت نفت زمان زیادی مورد نیاز است و این ریسک وجود دارد که فعالیت های مطالعاتی و اکتشافی در یک منطقه به این نتیجه برسد که منبع انرژی قابل برداشتی وجود ندارد. ولی شرکت های بزرگ نفتی برای سرمایه گذاری در پروژه های اکتشافی با هم رقابت تنگاتنگی دارند و این نشان می دهد که ارزش  افزوده  حاصل از این کار برای آنها زیاد است.

استقلال انرژی

اتحادیه جهانی هسته ای در گزارشی نتیجه سرمایه گذاری در توسعه نیروگاههای هسته ای در دنیا را استقلال در تامین انرژی دانسته و نوشت: همیشه تامین نفت و گاز طبیعی برای نیروگاههای فعال با سوخت های فسیلی یک دغدغه است. اگر کشور تامین کننده این منبع  انرژی به هر دلیلی از صادرات گاز امتناع کند یا صادرات را برای دوره ای کوتاه متوقف کند، فعالیت نیروگاهها متوقف می شود که هزینه زیادی برای کشور ایجاد می کند. این تجربه ای است که دنیا در جریان توقف صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله اوکراین به اروپا کسب کرد . ولی با استفاده از نیروگاههای هسته ای  امکان  استقلال در تامین انرژی وجود دارد که یک مزیت مهم اقتصادی است و می تواند کشور را با فراغ بال بیشتری در مسیر توسعه  اقتصادی قرار دهد.  
البته باید در نظر گرفت ساخت این نیروگاهها در کشورهایی  باعث استقلال در تامین انرژی می شود که دارای ذخایر غنی اورانیوم باشند درغیر این صورت همان مشکلاتی که برای وارد کنندگان گاز برای نیروگاههای گازی ممکن است پیش بیایید برای وارد کنندگان اورانیوم هم  پیش می آید.  

مزایا و معایب استفاده از انرژی هسته ای

 اصلی ترین مزیت استفاده از انرژی هسته ای، آلایندگی کم این منبع انرژی است. اخیراً اتحادیه جهانی هسته ای در این باره در وب سایت خود نوشت: زمانی که انرژی هسته ای در نیروگاه هایی ایمن به کار گرفته شود و نظارت های دوره‌ای و دقیق روی عملکرد آنها وجود داشته باشد، حجم بالایی از انرژی تولید می شود که  انتشار آلایندگی در آن نیروگاهها بسیار کم است. مطالعات  نشان می‌دهد میزان انتشار گاز دی‌اکسید کربن و دیگر گازهای آلاینده حاصل از استفاده از نیروگاههای هسته ای مشابه انتشار گازهای آلاینده حاصل از نیروگاههای بادی و خورشیدی و آبی است در حالیکه راندمان تولید برق در نیروگاههای هسته ای بیش از سه برابر نیروگاههای  مذکور است و تولید برق در آن به ساعت روز، وزش یا عدم وزش باد و شرایط جوی بستگی ندارد.
یک مزیت دیگر استفاده از انرژی هسته ای در تولید برق هزینه پایین برق هسته‌ای نسبت به برق تولید شده با دیگر منابع انرژی است.  برق تولید شده در یک نیروگاه هسته‌ای کوچک معادل برق تولید شده در سه نیروگاه گازی مشابه است. در نتیجه هزینه هر واحد برق تولیدی در نیروگاه هسته ای یک سوم نیروگاه گازی خواهد بود.
 اما استفاده از این منبع انرژی معایبی هم دارد. اول این که در صورت وقوع حادثه ای مانند زلزله ای که در ژاپن اتفاق افتاد، انتشارهسته ای زمینه ساز مرگ و بیماری بالغ بر یک نسل از انسان های حاضر در محل می شود . این خطر بزرگی است که بسیاری از تحلیل گران در مورد آن صحبت می‌کنند و با استناد به این مساله در مورد ضرورت تعطیل کردن نیروگاه های هسته‌ای بحث می‌کنند.

راه چاره چیست؟
 
اتحادیه جهانی هسته‌ای براین باور است قبل از ساخت نیروگاه باید درمورد منطقه ساخت این نیروگاهها مطالعات کامل انجام شود و محلی برای ساخت انتخاب شود که احتمال آسیب دیدن در نتیجه حوادث طبیعی کم باشد. از طرف دیگر باید نظارت بر عملکرد نیروگاه نیز به طورمرتب انجام شود تا احتمال خرابکاری در نیروگاه و انتشار آلودگی  کم شود. اما باید در نظر داشت که استفاده از سوخت های فسیلی هم کم خطرتر از استفاده از انرژی هسته ای نیست زیرا انتشار گازهای آلاینده حاصل از استفاده سوخت های فسیلی سبب می شود تا سلامت مردم آسیب ببیند. از طرف دیگر پسماندهای هسته‌ای و نحوه از بین بردن یا بازیافت آنها هم مساله ای است که امروز در دنیا مورد بحث قرار می گیرد . البته پیشرفت های تکنولوژیکی زیادی  انجام شده است که حاصل آنها مدیریت صحیح پسماندها است ولی ایجاد این پسماندهای هسته ای یک معضل بسیار بزرگ و مهم در توسعه صنعت هسته‌ای دنیا است که جهان باید در مورد آن تصمیم گیری و همکاری کند.

آمریکا و فرانسه در صدر

آمریکا از نظر ظرفیت تولید برق هسته‌ای در دنیا جایگاه اول را دارد و کشورهای فرانسه ، ژاپن، روسیه و آلمان بعد از امریکا هستند. اما در صورتی که سهم انرژی برق تولیدی با استفاده از انرژی هسته ای را به کل برق تولیدی در کشور در نظر بگیریم شاهد تغییر این رده بندی خواهیم بود.  
از نظر سهم برق تولیدی با  انرژی هسته‌ای به کل برق تولیدی در کشور، فرانسه اولین کشور دنیا است . این کشور در سال قبل بالغ بر ۷۵ درصد از برق را با کمک انرژی هسته‌ای  تولید کرده بود. تحلیل‌گران تصمیم‌ کلیدی فرانسوی‌ها در جریان شوک اول نفتی خاورمیانه در دهه ۱۹۷۰ میلادی را عامل اصلی توسعه صنعت برق هسته ای در این کشور می دانند. در نتیجه این تصمیم فرانسه توانست استقلال کامل انرژی داشته باشد و این استقلال در کشوری که فاقد  ذخایر گازطبیعی ، نفت یا زغال سنگ است ، موفقیت بسیار چشمگیری محسوب می شود.