گفت و گوی «امیدملی ایرانیان» با «حشمت الله فلاحت پیشه»:
ترامپ برآمده از ساختار سیاسی آمریکا است
دونالد ترامپ در روز 20 ژانویه 2017(اول بهمن 1395) در مراسم تحلیف، سوگند خورد و دوره ریاست جمهور آو به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا آغاز شد.

پس از شروع رسمی دوره ریاست جمهوری ترامپ، اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در مقاله ای که منتشر کرده اعلام کرده است منتظریم ارزش ها و سیاست های دولت ترامپ و دولت آمریکا اعلام شود و درباره آنها گفت و گو کنیم.

یکی از موضوعاتی که درباره رئیس جمهور جدید آمریکا مطرح می شود این است که او قابل پیش بینی نیست. یک روز بعد از مراسم تحلیف ترامپ، صدها نفر از مردم آمریکا به دعوت جنبش زنان علیه ترامپ تظاهرات کردند و جان کری وزیر خارجه دولت اوباما نیز در این تظاهرات شرکت کرد.
در گفت و گوی پایگاه «امید ملی ایرانیان» با «حشمت الله فلاحت پیشه» (نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی)، چشم انداز رویکردهای دولت ترامپ بررسی شده است.

- ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا مشغول به کار شده است. روزهای اولیه فعالیت او چگونه بوده و مخصوصا اگر مراسم تحلیف او را تماشا کرده اید چه نکاتی  قابل ذکر است؟

* ترامپ محصول ساختار سیاسی آمریکا است. یعنی ایشان کسی است که جدای از ساختار سیاسی آمریکا نیست. به هر حال این ساختار هم در طول ایام و در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی، از جهت راهبردی تا حدی نسبت به رقبایش دچار ضعف شده است.

ترامپ با شعارهایی تند و ساختارشکن، این ادعا را مطرح کرده که ساختارشکنی می کند.  به هر
حال مواضع تندی را نسبت به کشورهای مختلف در دنیا و رقبای مختلف آمریکا بیان می کند.
اما من ترامپ را جزیی از ساختار سیاسی آمریکا می دانم. ساختار سیاسی و اقتصادی آمریکا با پیشگیری  و با مواضع تهدیدآمیز سعی می کند رقبای آمریکا را بترساند.

روی اصلی رقابتش هم در عرصه تجاری و اقتصادی، با چین است و در سایر حوزه ها و در حوزه های منطقه ای، سعی بر این دارد که اگر تا حالا آمریکایی ها هزینه امنیت متحدان منطقه ای خودشان در اروپا و خاورمیانه و خاور دور و مناطق مختلف جهان را داده اند، حال سعی می کنند این هزینه ها را به گردن متحدان منطقه ای آمریکا بیندازند و آقای ترامپ راه تازه ای را در این رابطه می خواهد تعریف کند.

- اما در قضیه حمله نظامی به لیبی در زمان قذافی، اوباما هزینه حمله به لیبی را به گردن فرانسه و بقیه کشورها انداخت. کم کردن هزینه های آمریکا رویکرد تازه ای نیست.

* اوباما این مسیر را شروع کرد. اوباما نمی خواهد مسیر جنگ جورج بوش را ادامه بدهد. روالی که آقای اوباما داشت این بود که چندجانبه گرایانه سیاست های خودش را پیش می برد. یعنی سعی کرد متحدان منطقه ای را در قالب یک راهبردی که آمریکایی های در راس آن قرار دارند، بسیج کند.
کاری که آقای ترامپ دارد انجام می دهد این است که راهبردش یک جانبه گرا است. یعنی سعی می کند هزینه کار را متحدان آمریکا بدهند ولی آمریکایی ها همچنان آقایی و قدرت هژمونی را اعمال کنند.

- رئیس جمهور جدید آمریکا در مراسم تحلیف گفت قدرت از دولت و یک حزب به دولت و حزب دیگر منتقل نشده بلکه به مردم واگذار شده. آقای فلاحت پیشه با این حال شما اعتقاد دارید که ترامپ هم محصول همین ساختار سیاسی است؟

* بله. من معتقدم در نهایت همه این ها در چارچوب ساختار عمل می کنند. ترامپ سعی می کند همه تعهدات دولت های گذشته نسبت به اقلیت های قومی و مهاجر را زیر پا بگذارد.

- با توجه به این که ترامپ، نه عضو دولت بوده و نه در مجلس نماینده بوده است، استدلال شما در این زمینه چیست؟

* اعتقاد دارم ترامپ جزو ظرفیت های سیستم سیاسی آمریکا است. آمریکایی ها در عرصه های مختلف دچار ضعف شده اند. به ویژه احتمال تضعیف آنها در افق  سال 2025 وجود دارد.
ترامپ به عنوان کسی که بازی را بهم بزند مطرح است. واقعا ایشان دارد بازی را به هم می زند. مثلا در قبال چنین این موضوع را مطرح کرده است که باید موافقتنامه های تجاری آمریکا با چین مورد بازنگری قرار بگیرد.
در قبال ژاپنی ها اعلام کرده است که ژاپنی ها خودشان باید در مقابل کره شمالی قوی شوند و بمب اتم بسازند.
به کشورهای عربی گفته است که باید پول را به آمریکا بدهند تا آمریکا با پول عربی با داعش بجنگد و حتی به اتحادیه اروپا و ناتو هم گفته است که این کشورها نمی توانند به طور مستقل از خودشان حمایت کنند.
همه این مسائل نشان دهنده این است که ترامپ می خواهد هژمونی آمریکا حفظ شود. اما با پول و انرژی و هزینه کشورهای متحد آمریکا.

- ترامپ بعد از رئیس جمهور شدن اعلام کرد شعار ما این است که  جنس آمریکایی بخر و آمریکایی را استخدام کن. سیاست چین این است که قیمت کالای تولیدی را پایین بیاورد و بازارها را به این صورت فتح کرده است. با سیاستی که ترامپ در پیش گرفته است قیمت کالا در آمریکا با استفاده از نیروی آمریکایی بالا می رود. این سیاست در آینده قابل تحقق است؟

*من وارد مسائل اقتصادی نمی شودم ولی اساس بحث ایشان این است که آمریکایی ها با چند جانبه گرایی فقط هزینه امنیت و ثبات اقتصادی کشورهای دیگر و مناطق دیگر دنیا را داده اند و الان باید وارد فضای ملی و یک جانبه شد و آمریکایی ها در حوزه های مختلف اقتصادی و غیره، نظام طبقه بندی را شکل بدهند و این نظام، بیش تر ملی و ناسیونالیستی می اندیشد.
به همین دلیل است که آقای ترامپ از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا استقبال کرد. معتقد است که بقیه کشورها نیز همین کار را انجام خواهند داد.

- در خصوص چارچوب های بین المللی چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت؟

*در قبال مقررات جهانی هم ایشان معتقد است آن بخش از مقررات و تعهداتی  که نقش و سیاست  تعدیلی و توازن بخشی را در دنیا ایفا می کند و دارد و از این رو  تعهداتی را متوجه قدرت های اصلی از قبیل آمریکا می کند، این تعهدات را باید کنار گذاشت.
در چنین وضعیتی است که 50 نفر از نمایندگان مجلس آمریکا طرح خروج آمریکا از سازمان ملل متحد را مطرح می کنند و معتقدند آمریکایی ها نباید هزینه سازمانی را بدهند که این سازمان کمکی به آمریکا نمی کند.