گزارش «امید ملی ایرانیان»در مورد راکتورهایی که به بهره برداری می رسند
رشد ۱۷.۷۸ گیگاوات ظرفیت تولید برق هسته ای در سال 2017
در سال های اخیر سرمایه گذاریهای زیادی در ساخت راکتورهای هسته ای در دنیا انجام شده است  تا ظرفیت تولید برق هسته ای در دنیا رشد کند. افزایش تولید برق هسته ای به دلیل آلایندگی کم این منبع، مزیت های  اقتصادی و زیست محیطی زیادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، اتحادیه جهانی هسته ای اعلام کرد هم اکنون ظرفیت تولید برق هسته ای برابر با ۱۰۷۰۰ گیگا وات است و تا سال ۲۰۴۰ ظرفیت تولید برق هسته ای  ۶۰ درصد رشد می کند . به تعبیر دقیق تر تا ان سال تولید برق هسته ای در دنیا ۶۲۴ گیگا وات بیشتر می شود. تا  انتهای دهه چهارم قرن بیست و یکم میلادی ۶۰ درصد از رشد ظرفیت تولید برق هسته ای  به چین و ۳۰ درصد آن به کشورهای روسیه و کره جنوبی و هند اختصاص خواهد داشت. امریکا به تنهایی ۱۶ درصد از افزایش توان تولید برق هسته ای دنیا را به خود اختصاص می دهد اما سیاست های اخیر اجرا شده در اروپا باعث می شود تا ظرفیت تولید برق هسته ای در این منطقه با کاهش۱۰ درصدی همراه شود.به گزارش اتحادیه جهانی هسته ای، هم اکنون ۱۶۰ راکتور هسته ای در دنیا در حال ساخت است و ظرفیت تولید برق در این راکتورها بعد از بهره برداری  برابر با ۱۸۲ هزار مگا وات است . آسیا در  سرمایه گذاری  در تولید برق هسته ای پیشگام است، زیرا هم رشد اقتصادی در این منطقه بالاتر از دیگر مناطق است و هم  تقاضای این منطقه برای برق هر روز بیشتر می شود.

طبق این گزارش در سال جاری هشت راکتور تولید برق هسته ای در چین به بهره برداری می رسد در حالیکه دو، راکتور در کره جنوبی و دو راکتور در هند مورد بهره برداری قرار می گیرد. آمارهای رسمی از راه اندازی یک راکتور در پاکستان و یک راکتور در امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۷ خبر می دهد. درسال جاری دو راکتور هسته ای در روسیه و یک راکتور در اسلواکی به بهره برداری می رسد.اما این روند متوقف نمی شود بلکه تا انتهای سال ۲۰۲۰ ادامه دارد.

چین و روسیه در صدر
در سال ۲۰۱۷ میلادی ظرفیت تولید برق هسته ای در دنیا ۱۷.۷۸ گیگا وات رشد می کند که ۵۲.۴ درصد از این رشد به چین اختصاص دارد.

بررسی ها نشان می دهد از میان۴۳ راکتوری که در فاصله سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ میلادی به بهره برداری می رسند، ۵ راکتور در کشور روسیه و ۱۸ راکتور در چین راه اندازی خواهد شد و سهم این کشورها در افزایش توان تولید برق هسته ای بسیار چشمگیر است.

در سال جاری ظرفیت تولید برق هسته ای در کشور  چین در نتیجه بهره برداری از هشت راکتور ۹۳۲۰ مگاوات رشد می کند و در سال بعد توان تولید برق هسته‌ای  ۲۱۴۰ مگا وات افزایش خواهد یافت. در این سال  تنها دو راکتور در چین وارد فاز بهره‌برداری می‌شود. در سال ۲۰۱۹ میلادی چهار راکتور هسته‌ای در چین بهره برداری می‌شود و توان تولید برق هسته ای  این کشور در سال مورد مطالعه ۴۵۰۰ مگا وات افزایش خواهد یافت. با ادامه این روند در سال انتهایی دهه جاری توان تولید برق هسته ای در چین ۴۵۷۰ مگا وات افزایش خواهد یافت.

در نتیجه سرمایه گذاریهای انجام شده در این کشور آسیایی تا در فاصله سال ۲۰۱۷  تا ۲۰۲۰ میلادی  توان تولید برق هسته ای  در این کشور ۲۰.۵۳ گیگا وات  رشد می کند و از سهم منابع فسیلی به خصوص زغال‌سنگ در تولید برق کاسته می شود. روسیه در فاصله سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ میلادی توان تولید برق هسته‌ای خود را ۴۴۸۰ مگاوات بیشتر می‌کند. روسیه از معدود کشورهای اروپایی است که سرمایه گذاری وسیع در تولید برق هسته‌ای  را در دستور کار خود قرار داده است و تلاش می‌کند  تا هر چه بیشتر از سهم  منابع فسیلی در تامین نیاز برق داخلی بکاهد. امارات تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۴ راکتور هسته‌ای را مورد بهره برداری قرار می‌دهد  و توان تولید برق  هسته ای  خود را۵۶۰۰ مگا وات افزایش می‌دهد.

ظرفیت تولید(مگا وات برق)

تعداد نیروگاه

نام کشور

۴۴۰

۱

اسلواکی

۲۳۴۰

۳

روسیه

۱۴۰۰

۱

امارات

۹۳۲۰

۸

چین

۲۷۰۰

۲

کره جنوبی

۱۲۸۰

۲

هند

۳۰۰

۱

پاکستان

راکتورهایی که در سال ۲۰۱۸ به بهره برداری می رسند

ظرفیت تولید(مگا وات برق)

تعداد نیروگاه

نام کشور

۱۰۷۰

۱

روسیه

۴۴۰

۱

اسلواکی

۴۴۰

۱

فرانسه

۱۷۲۰

۱

فنلاند

۱۳۵۰

۱

کره جنوبی

۱۴۰۰

۱

امارات

۱۴۰۵

۱

برزیل

۲۷

۱

ارژانتین

۲۱۴۰

۲

چین