رتبه برتر صنعت هسته ای در اقتصاد مقاومتی
پس از نامگذاري سال 1395 بنام «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» از سوي رهبر معظم انقلاب و انتخاب معاون اول رييس جمهور به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي،‌ دولت به منظور دست يابي به اهداف تبيين شده در اين خصوص براي دستگاه هاي زير مجموعه خود طرح هاي اولويت داري تعريف كرد تا در انتهاي سال بتواند گزارشي عيني و كمي به مراجع ذي صلاح و مردم ارايه كند. دكتر جهانگيري معاون اول رییس جمهوری درابلاغيه اي كه 30 فروردين امسال منتشر شد، به تفكيك طرح هاي اولويت دار هريك از دستگاه ها كه بيشترين تاثير در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي داشت را معرفي كرد. 
به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، امروز و در فاصله چند هفته به پايان سال 1395 آمارها و اعداد مبين اين واقعيت است كه كدام دستگاه ها توانسته اند نمره قابل قبولي از كلاس اقتصاد مقاومتي كسب كنند. اگرچه موفقيت برخي دستگاه هاي اجرايي نظير وزارت جهاد كشاورزي در ركورد شكني در توليد و ذخيره محصولات استراتژيك نظير گندم و جو با تاكيد بر راهبرد درون گرايي و يا عملكرد وزارت نفت در افزايش ميزان برداشت از ذخاير نفت و گاز مشترك با عراق و قطر و توسعه پتروشيمي با تاكيد بر راهبرد برون گرايي غير قابل اغماض است؛ اما اين دستگاه ها هم هنوز فاصله قابل توجهی با دو آرمان عمل به همه راهبردهاي اقتصاد مقاومتي و اجرايي كردن همه وظايف ابلاغ شده از سوي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي دارند. به طوريكه دبيرخانه ستاد معتقد است وزارت موفق جهاد كشاورزي در موضوع آبخيزداري و آبياري نوين مزارع كشور و وزارت نفت در كاهش نیم واحد درصد هدررفت گاز طبیعی از گاز فرآورش شده و ارتباط با دانشگاه ها نتوانسته اند مطابق اهداف در نظر گرفته شده پيش بروند.
اما به گفته دست اندرکاران و مطلعین در يكسال گذشته سازمان انرژي اتمي توانسته علاوه بر پيشبرد برنامه ها و وظايف سازماني خود،‌ كمك شاياني به دستگاه هاي اجرايي در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي كند. نگاه دانش بنيان و در اختيار گرفتن علم در جهت اقتصاد و سپس تجاري شدن محصولات باعث شده تا سازمان انرژي اتمي بتواند از يك سو گام هاي بلندي در برون گرايي و صادرات توليدات بردارد و از سوي ديگر فرصت هاي جديدي در صنايع و حوزه هايي نظير نيرو، كشاورزي، نفت، بهداشت و درمان، حفاظت از محيط زيست و فناوري هاي نوين ايجاد كند.
اگر چه طرح اولويت داري براي سازمان انرژي اتمي در ابلاغيه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي آورده نشده،  اما اين سازمان با درك سخنان رهبر معظم انقلاب مبني بر اينكه « پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران شده و اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد » اهتمام ويژه اي به اين سياست ها داشته است.
دکتر صالحی، رييس سازمان انرژي اتمي در ابتداي سال با بيان اينكه امروزه بسیاری از تحلیلـگران و تصمیم سازان حوزۀ اقتصادِ سیـاسی به این واقعیّت آگاهی یافته اند که تسریع در پیشرفت، سخت نیازمند تأمین منابع پاک و پایدار انرژی است، تاكيد كرد: نباید از نظر دور داشت که توسعۀ فعالیّت های بخش نیروگاه های هسته ای، علاوه بر یاری رساندن به فرآیند تأمین نیازهای کشور در حوزۀ انرژی، زمینه سازِ توسعۀ فعالیّت های بخش های زیاد دیگری را فراهم می آورد. وی خاطرنشان كرده بود: «این سازمان مصمّم است تا برنامه های کلان خود را به  منظورِ تثبیت جایگاه ایران بعنوان قطب تأمین رادیوداروها در منطقۀ خاورمیانه مورد پیگیری قرار دهد». اين هدف گذاري با توجه به بند 4 سیاست های کلی نظام در حوزۀ سلامت که در قالب سیاست¬های ترسیم شده جهت تحقّـق رویکرد اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده بود، انجام شد.
دستيابي به انرژي هسته اي در بطن خود با پنج رويكرد اقتصاد مقاومتي يعني درون زايي و برون گرايي ،‌ دانش بنياني، عدالت محوري و مردمي شدن عجين شده است. حساسيت ها و ويژگي هاي انرژي هسته اي در سطح بين المللي و علمي موجب شده تا متخصصان و دانشمندان كشور براي موفقيت بيش از هر مقوله ديگري به نيروهاي داخل كشور اتكا كرده و با وجود محدوديت ها و تحريم ها دانش لازم را كسب كنند. خوشبختانه توانمندي در ساخت ماشین های سانتريفيوژ، مجتمع های سوخت مجهز به ابزارهای تست راکتورهای قدرت و مشابه آن، كه فناوري آن تنها در اختيار چند كشور است و ساير امور مرتبط با علوم هسته اي ‌باعث شده تا ايران بتواند نيم نگاهي به خارج از كشور براي فروش محصولات صلح آميز هسته اي در حوزه كشاورزي، پزشكي و حتي سوخت اتمي داشته باشد.
دستورالعمل مدیران و متخصّصان صنعت هسته ای حفظ نشاط و سرزندگیِ این صنعت راهبردی و همکاری با دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در راستای گسترش و بومی سازی علوم و فنون عنوان شده است.  امروز سازمان انرژي اتمی توانسته به يكي از اولويت هاي معاونت علمي و فناوري ر
ریاست جمهوري در حوزه اقتصاد مقاومتي مبني بر حمايت از شركت ها دانش بنيان و تقويت اقتصاد اين شركت ها جامه عمل بپوشاند. تجاری سازی فناوری تولید انواع لیزرهای صنعتی و پزشکی، لیزرهای تحقیقاتی و اقلام اپتیک، خدمات عمومی و تخصصی فقط يكي از اين دستاوردهاست.
زارعان دستیار ویژه رییس سازمان انرژي اتمي درباره اهمیت يكي ديگر از شاخه هاي علمي در پروژه ایزوتوپهای پایدار مي گويد: ایزوتوپ های پایدار به عنوان ماده اولیه تولید اکثر رادیو ایزوتوپ ها، کاربرد های سودمندی در زمینه های علمی و صنعتی از جمله کاتالیست ها، حذف آلاینده ها، ارتقاء بهداشت و سلامت و تشخیص و درمان بیماری ها دارند. لذا در صدد هستیم از فرصت های ایجاد شده در پسابرجام و بهره گیری از دانش و فناوری سایر کشور ها نسبت به ارتقاء دانش فنی، تربیت متخصصین و بهره مندی ملت عزیز کشورمان از دستاورد های این فناوری ها اقدام نمائیم.
سخنان رهبر معظم انقلاب مبني بر اينكه: «اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است یعنی از پیشرفت های علمی استفاده کرده، به آن تکیه می کند و همچنین اقتصاد را بر محور علم قرار میدهد» راهنما و قطب نماي خوبي براي صنعت هسته ای است كه نتيجه اش در، مجتمع‌های سوخت نمونه جهت تست، سایت پردازش و نگهداری پسماند، پیشرفت 80 درصدی در حوزه برداشت ژئوفیزیک هوابرد، پروژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار، فروش آب سنگین اراک و افزایش کیفیت این محصول استراتژیک (بالای 95/99درصد)، توان تولید کارخانه با تمام ظرفیت خود یعنی 20 تن آب سنگین در سال، استخراج عناصر نادر خاکی و مصارف آن در صنایع الکترونیک، مخابرات و ... همچنین ساخت و بهره برداری از سانتریفیوژهای حوزه سلامت و درمان (سانتریفیوژهای اولترا و زونال)، انواع لیزرهای صنعتی و پزشکی، تحقیقاتی و اقلام اپتیک به منصه ظهور نشسته است.
به همه این ها باید افزایش منابع استراتژیک اورانیوم در قالب کیک زرد طی سال گذشته و نیز ارایه آب سنگین ایران که مدام در حال تولید است به بازارهای جهانی را افزود.
در حال حاضر شرکت های تابعه سازمان انرژي اتمي تشویق به حركت در جهت الگوی درآمد- هزینه مي شوند كه پيامدش عقد ده ها میلیارد تومان قرارداد از سوي اين شركت ها بوده که در نوع خود بی سابقه است. پيش بيني مي شود در صورت طي همين روند شرکت هاي وابسته به سازمان هزینه های خود را تامین خواهند کرد.
گسترش و معرفی محصولات استراتژیک در بازارهای بین المللی و صادرات آنها به کشورهای اروپایی و معرفی ایران به عنوان دارنده محصولات پیشرفته صنعت هسته ای هر روز ابعاد تازه اي پيدا مي كند. امروز هيچ يك از خريداران جهاني  فراورده هاي اين رشته،  ابهامي در خصوص استاندارد و کیفیت توليدات نظير آب سنگین تولیدی ايران ندارند.
سازمان انرژي اتمي به شكلي آشكار در راستاي اولويت ساير دستگاه ها نيز گام برداشته است. اگر يكي از وظايف وزارت نيرو بهره برداري از 2500 مگاوات برق توسط انرژيهاي تجديد پذيربا هدف درون زايي و ارتقاي توان توليد ملي است، بي شك يكي از نقاط اتكايش مي تواند بهره برداري از نيروگاه هاي اتمي باشد. امسال عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت 1057مگاوات آغاز شد. در صورت راه اندازي اين واحد 22 ميليون بشكه نفت صرفه جويي خواهد شد كه از اولويت هاي وزارت نفت است. اين اقدام اولويت كاري سازمان حفاظت از محيط زيست را نيز محقق خواهد كرد، چراكه كاهش استفاده از سوخت فسيلي منجر به جلوگيري از توليد 14 ميليون تن آلاينده خواهد شد. 
 اگر وزارت جهاد كشاورزي به دنبال آب شيرين براي آبياري مزارع بوشهر و خوزستان است راه اندازی واحدهای فوق روزانه 200 هزار متر مکعب آب را شیرین سازی خواهد كرد. اگر وزارت امورخارجه و اقتصاد و دارايي به دنبال جذب فاينانس و سرمايه گذاري خارجي براي اجراي طرح هاي كلان عمراني و اتمام طرح هاي نيمه تمام هستند،‌ تنها در اين نيروگاه بيش از 8.5 ميليارد دلار جذب سرمايه شده كه نزديك به كل سرمايه گذاري جذب شده در طول سال جاري است. ضمن اين كه مقاوم و ايمن سازي نيروگاه هاي كشورجزو 24تعاريف 24 بندي سياست هاي ابلاغي رهبر معظم انقلاب است.
امروز فاز جديدي در ارتباط سازمان انرژي اتمي با ساير سازمان ها و دستگاه ها بويژه صنايع ايجاد شده كه نمونه آن چاه پیمایی با استفاده از فناوری هسته ای در صنعت نفت است. صنعت اتمي درس خوداتکایی را به ايرانيان داده است. البته نه به  این مفهوم که می خواهیم همه چیز را خودمان تولید کنیم بلکه به اين معنا كه بايد توانمندی لازم را داشته باشیم تا اگر طرف مقابل تصميم گرفت در ارايه تکنولوژی با هدف ضربه زدن به اقتصاد كشور استنکاف کند، بتوانیم نیازهای خود را تامین و دروازه های جهانی را نیز به روی خود بگشاییم.