نخست وزیر پیشین فرانسه در ایران
دومینیک ماری فرانسوا رنه گالوزو دو ویلپَن ( Dominique de Villepin) که متولد ۱۴ نوامبر 1953 در مراکش است، در فاصله سالهای 2005 تا 2007 میلادی یکصد و شصت و هفتمین نخست وزیر فرانسه بود.

وی پیش از آن در سال های 2002 تا 2004 میلادی، وزیر امور خارجه این کشور بود که با حمله آمریکا به عراق مخالفت کرد و همین امر، موجب شد نامش در عرصه جهانی مطرح شود.

دوویلپن که روز گذشته با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد، امروز در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به دیدار علی اکبر ولایتی رفت و با وی درباره مسایل منطقه ای و بین المللی گفت و گو کرد.

دوویلپن در دیدار با ظریف، توافق نهایی هسته ای بین ایران و 1+5 را با اهمیت خواند و تاکید کرد در صورتی که توافق نهایی هسته ای صورت گیرد این موضوع روی کل خاورمیانه تاثیر خواهد گذاشت .

نخست وزیر اسبق فرانسه تصریح کرد: غرب در قبال گسترش افراطی گری در خاورمیانه اشتباهاتی داشته و اکنون از اینکه جوانانی از کشورهای غربی در جبهه داعش در حال جنگ هستند، بسیار نگران است .

ظریف نیز در این دیدار اظهار داشت: مذاکرات هسته ای به مرحله حساسی رسیده و جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات متعددی را روی میز ارائه کرده و اکنون نوبت طرف مقابل است که اراده خود را برای رسیدن به توافق نشان دهد.

وزیر امور خارجه در عین حال گفت: متاسفانه تا کنون زیاده خواهی ها در برخی اعضای طرف مقابل مانع رسیدن به توافق بوده است.

ظریف با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می تواند در حوزه های مختلف گسترش یابد، به سفر هیات اقتصادی فرانسه به ایران اشاره کرد که با مخالفت آمریکایی ها روبرو شد.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران درباره تحولات سوریه نیز تاکید کرد: موضوع سوریه راه حل نظامی ندارد و از طریق سیاسی می توان این مساله را حل کرد. این مردم سوریه هستند که می توانند در خصوص سرنوشت خود تصمیم بگیرند و در هر راه حلی باید نقش مردم و دولت کنونی کشور را نیز در نظر گرفت.

ظریف گفت: کسانی که دنبال حذف دولت سوریه هستند باید متوجه باشند که در این صورت داعش جایگزین خواهد شد.