واکنش رسانه های جهان درباره مذاکرات
قرائت بیانیه مشترک مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در لوزان سوئیس و رسیدن به راه حل های مشترک در شامگاه پنجشنبه 13 فروردین ماه، با استقبال جهانی روبه رو شد تا جایی که بسیاری از مقامات کشورهای مختلف دنیا و البته تحلیلگران و کارشناسان و رسانه ها، این مهم را اتفاقی تاریخی قلمداد کردند. 

برآیند تحلیل های ارائه شده از سوی رسانه های جهان در این باره نشان می دهد که تفاهم نامه یاد شده و رسیدن به راه حل های مشترک برای نگارش توافقنامه نهایی برای طرفین فواید بسیاری داشته و به عبارتی این توافق، یک اتفاق تاریخی برد- برد برای طرفین است. 

*رادیو فرانسه 

رادیو فرانسه گزارش داد: کشورهای بزرگ جهان و جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه 13 فروردین (دوم آوریل)، بدنبال مذاکرات دشوار و هشت روزۀ خود، بر سر آنچه شاخص های کلیدی یک توافق نامه است به تفاهم رسیدند. 

شبکه اینترنتی رادیو فرانسه فارسی جمعه شب در گزارشی نوشت: به گفتۀ مقام های آمریکایی جزییات به اجرا گذاشتن توافق های بدست آمده باید مورد مذاکره قرار گیرد و پذیرش و اعتبار هر یک از این موارد به قبول کلیۀ آنها وابسته است. 

تحریم های برقرار شده توسط آمریکا و اتحادیۀ اروپا، پس از تایید آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر رعایت کامل مفاد توافق توسط ایران لغو خواهند شد. تحریم های سازمان ملل متحد، پس از اجرای کلیۀ نکات اساسی توافق لغو می شوند. 

رادیو فرانسه همچنین گزارش داد: گفت وگوها بر سر پرونده اتمی ایران سرانجام با دست یافتن به تفاهمی به نتیجه رسید؛ تفاهمی که برخی آن را تاریخی خواندند. 

شبکه اینترنتی رادیو فرانسه فارسی در گزارشی نوشت: گرچه چهار چوب این تفاهم روشن شده، اما جزییات به اجرا گذاشتن توافق دایمی باید تا پایان ماه ژوئن مورد مذاکره قرار گیرد. 

یک کارشناس اقتصادی می گوید این خبر خوبی برای همه نیروهای زنده اقتصاد ایران، فعالان اقتصادی ، سرمایه گذاران، کار آفرینان و محافل کسب و کاراست که همگی از آن استقبال خوبی کردند. 

*شادی مردم

پایگاه اینترنتی بی.بی.سی فارسی نوشت: مفسران در ایران، اسرائیل و آمریکا به چارچوب لوزان برای توافق نهایی که آینده برنامه هسته ‎ای ایران را تعیین می کند، واکنش های متفاوتی نشان داده اند. 

این پایگاه خبری در گزارشی افزود: تلویزیون دولتی ایران به انعکاس شادمانی مردم پرداخت. 

دو روزنامه مهم آمریکا دیدگاه های متناقضی در قبال این توافقنامه از خود نشان داده اند، در حالی یکی از آنها این توافقنامه را امیدبخش دانسته، دیگری معتقد است که توافق انجام شده از اهداف اولیه باراک اوباما رییس جمهور آمریکا فاصله گرفته است. 

در سرخط بولتن خبری شبکه یک تلویزیون ایران صحنه هایی از شادمانی مردم درحالی که برای استقبال از محمد جواد ظریف وزیر خارجه در بازگشت به تهران در فرودگاه تجمع کرده بودند، نشان داده شد؛ مردم با شعارهایی در حمایت از محمدجواد ظریف و حسن روحانی در این تجمع شرکت کرده بودند. 

در بولتن خبری این شبکه به نقل از آقای ظریف گفته شد: برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت و هیچ یک از تجهیزات هسته ای ما تعطیل نخواهد شد. 

در سخنرانی که از تریبون نماز جمعه از طریق تلویزیون ایران پخش شد هم جوی خوش بینانه حاکم بود. 

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور ایران قبل از مراسم نمازجمعه گفت: هیچ کس نمی تواند از زبان تهدید علیه مردم ایران استفاده کند. 

بسیاری از روزنامه ها در اسرائیل توافق به دست آمده را مخالف منافع این کشور می دانند. 

روزنامه عبری زبان 'اسرائیل تودی' در تفسیری می گوید: مساله اصلی اعتماد است و به ایرانی های نمی شود اعتماد کرد.

روزنامه یدیعوت آحارانوت در مقاله ای نوشته این توافقنامه به ایران به عنوان کشوری در آستانه اتمی شدن مشروعیت بین المللی می دهد که این برای اسرائیل بد است. 


*توافق هسته ای امید بخش

سرمقاله نیویورک تایمز از توافق هسته ای 'امید بخش' با ایران استقبال می کند و می نویسد که با باز شدن باب گفت و گو بین ایران و آمریکا، این مذاکرات شروعی برای آرام کردن دشمنی بیش از 30 سال گذشته بین دو کشور است. در درازمدت، یک توافقنامه می تواند خاورمیانه را به مکانی امن بدل کند و به ایران به عنوان کشوری راه پیوستن مجدد به جامعه بین المللی را نشان دهد. 

اما روزنامه واشنگتن پست در این باره نوشت که پارامترهای کلیدی این توافق از اهداف اولیه دولت اوباما دور است. 

به گفته این روزنامه، هیچ یک از تجهیزات هسته ای ایران از جمله مرکز فردو تعطیل نخواهند شد. هیچ یک از 19 هزار سانتریفیوژ این کشور از کار نخواهند افتاد. ذخایر اورانیوم غنی شده فعلی این کشورکاهش خواهد یافت، اما ضرورتا به خارج از کشور انتقال داده نمی شود. 

در واقع ساختار هسته ای ایران دست نخورده باقی خواهد ماند، هر چند که برخی از آنها برای یک دوره 10 ساله کنار گذاشته می شوند. 

واشنگتن پست همچنین می نویسد زمانی که مهلت این توافق به پایان برسد جمهوری اسلامی ایران به یک کشور هسته ای تبدیل شده است. 


*یک خبر خوش هسته ای 

دویچه وله گزارش داد: توافق٬ آری یا نه! 12 سال تمام این پرسش روی میز مذاکره کنندگان جا خوش کرده بود. 

شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی جمعه شب در گزارشی نوشت: این بار نیز نگاه جهان به لوزان دوخته شده بود؛ جایی که امید و نگرانی پهلو به پهلوی هم می زدند و سرنوشت موفقیت یا شکست به مویی بند بود. 

سرانجام خبر خوش هسته ای از راه رسید. خبری خوب؛ آن هم از منطقه ای که به زرادخانه اخبار بد بدل شده است. 

خبر خوشی که از چنین روزی تاریخی می سازد. خوش بودن این خبر تنها به مرزهای جغرافیایی ایران محدود نمی شود؛ خبری است که آوازه نیک اش گوش خردمندان و صلح طلبان در این منطقه آشوب زده و در پهنای جامعه جهانی را می نوازد. 

این دور از مذاکرات هسته ای را به درستی پوکر هسته ای نامیده اند. روی میز مذاکره دو کارت برای انتخاب وجود داشت: کارت راه حل برد-برد و کارت فاجعه باخت-باخت، اما این بار خرد سیاسی بر ماجراجویی هسته ای چیره شد. 

موضوع بر سر برد و باخت در یک بازی سرنوشت ساز بود؛ بازی ای که فرجامش می توانست تأثیری ناروشن بر سرنوشت و سیاست جهانی داشته باشد و این که مقتدرترین و مهم ترین سیاستمداران جهان این چنین بر سر مذاکره نشستند و این چنین روزها با صبر و حوصله پیرامون این توافق گفت وگو کردند٬ خود نشان از اهمیت این دور از مذاکرات داشت. 

بازی شروع شد، دو سیاستمدار به خوبی می دانستند که بازگشت با دستان خالی به معنای ورشکستگی سیاسی شان است. ماموریت جان کری و محمدجواد ظریف از همان ابتدا روشن بود: ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق. 

دویچه وله فارسی توضیح داد: اکنون توافق به دست آمده است. آیا به راستی این همان چیزی بود که سال ها منتظر آن بودیم؟ گرچه توافق همیشه فرزند زمان خویش است و از ویژگی های زمانه خود نقش و نگار می گیرد٬ اما باید فاش بگوییم که آری! این همان چیزی بود که در انتظارش بودیم. 


**رژیم صهیونیستی مخالف اصلی 

در صدر مخالفان دولت اسراییل و نتانیاهو قرار دارند. نتانیاهو همه توان خود را به کار خواهد گرفت تا مانع از قطعی شدن این توافق شود و همان گونه که نیک می دانیم٬ او در پیشبرد این سیاست تنها نیست. استقبال گرم بخش بزرگی از نمایندگان کنگره آمریکا و تشویق های مکررشان را به هنگام سخنرانی آتشین او در کنگره آمریکا از یاد نبرده ایم. 

همچنین نامه 47 سناتور آمریکایی به دولتمردان ایران را نیز به خاطر داریم و تهدیدشان مبنی بر این که تاریخ اعتبار این توافق حداکثرطول عمری به اندازه عمر زمامداری اوباما دارد. 

قدرت های منطقه ای نظیر عربستان٬ ترکیه و مصر نیز در شمار مخالفان جدی این توافق هستند. *نقطه امن

پایگاه اینترنتی رادیو فردا نوشت: مذاکرات هسته ای و سال ها گفت و گوی دنباله دار به نقطه ای امن رسیده و دو طرف بر سر کلیاتی توافق کرده اند که تحریم های بین المللی علیه ایران را حذف خواهد کرد. اما مشارکت فعالی که جامعه ی ایرانی در تمام این سال ها در پی گیری مذاکرات هسته ای داشته شاید کم سابقه باشد.


*مذاکراتی مهم و امیدوار کننده

رسانه های اسپانیا در بازتاب گسترده ای ، تفاهم هسته ای بین ایران و گروه 1+5 را با توصیف هایی نظیر چیزی بیشتر از آنچه که انتظارش را داشتند، تاریخی ، مهم و امیدوار کننده برجسته ساختند. 

روزنامه ' ال پاییس' در خبری با عنوان 'یک گام کلیدی به سوی توافق هسته ای' نوشت: کمپین اغوا آغاز شده و اوباما رهبران عربستان سعودی و دیگر پنج متحد خلیج فارس را به کمپ دیوید دعوت کرده است. چه کشورهای سنی و چه اسراییل از توسعه طلبی ایران شیعه در منطقه می ترسند. 

ال پاییس ادامه داد: یکی از نخستین تماس های تلفنی اوباما در این رابطه با بنیامین نتانیاهو و پادشاه عربستان برای آرام کردن آنها پس از دستیابی به تفاهم بود زیرا این دو مخالف تفاهم مذکور بوده و استدلال دارند که متن توافق به ایران اجازه خواهد داد که به بمب دست یابد. 

رسانه مذکور همچنین اشاره کرد که این توافق باعث اعتراض سیاستمداران رژیم تل اویو شده که ضمن ابراز تاسف و خشمگینی خود ، گفته ا ند که این توافق یک تهدید برای بقا و وجود اسراییل و یک اشتباه تاریخی که جهان را به یک مکان خطرناک تر تبدیل می کند، است. 

ال پائیس نوشت:واشنگتن و تهران هیچ وقت از زمان انقلاب اسلامی سال 1979 ، تا این حد به هم نزدیک نشده بودند و پس از هشت روز مذاکرات ، قدرت های جهانی و تهران به یک توافق اولیه که گامی کلیدی قلمداد می شود ، دست یافتند . 

روزنامه ' ال موندو' در خبری با تیتر 'اوباما یک تفاهم تاریخی قدرت های بزرگ با ایران را اعلام کرد' نوشت که اوباما تلاش کرد، ترسی را که این توافق بین متحدان آمریکا در منطقه به ویژه عربستان سعودی و تل اویو به وجود آورده بود، کاهش و آنها را آرام سازد . 

این روزنامه همچنین به ناامیدی ، ترس و نگرانی در تل اویو به دلیل این تفاهم اشاره کرد و گفت که نتانیاهو ضمن اعتراض شدید به این توافق ، اوباما را سرزنش کرده و به وی یاد آور شد که این تفاهم ، وجود اسراییل را تهدید می کند . 

از سوی دیگر ، روزنامه ' آ ب ث' در نشریه خود در خبری تحت عنوان ' آمریکا و ایران بر سر اصول اساسی برای یک توافق هسته ای به تفاهم رسیدند' نوشت :پس از هشت روز مذاکرات شدید در لوزان ، طرفین به یک توافقی دست یافتند که جزئیات آن بیشتر از چیزی که به انتظار می رفت است . 

آ ب ث ادامه داد :ایران تعهد گرفت که تحریم هایی که بیش از 10 سال است که علیه این کشور اعمال شده پس از بازرسی ها و نظارت ها به زودی لغو گردند و بابت آن از ادعاهای خود مخصوصا در زمینه درجه بازرسی های بین المللی که باید فعالیت های هسته ای اش تحت آن قرار گیرند ، کاست . 

روزنامه 'لا وانگواردیا' در خبر خود با عنوان 'تفاهم با ایران بر سر برنامه هسته ای' ضمن تاریخی قلمداد کردن نزدیکی بین واشنگتن و تهران یاد آوری کرد که مذاکرات بهترین فرصت برای نزدیک شدن تهران و واشنگتن از زمان آغاز انقلاب اسلامی است هرچند که هر دوی آنها با شک و تردید محافظه کاران در کشورهایشان روبه رو هستند . 

این نشریه در بخش دیگری اشاره کرد که بنیامین نتانیاهو اعتراض خود نسبت به این توافق را در تماسی تلفنی با اوباما به اطلاع رییس جمهوری آمریکا رساند و تقاضا کرد که فشارها بر ایران افزایش یابند تا که به یک توافق بهتری دستیابی شود زیرا توافق به دست یافته در روز گذشته ، تهدید ها به اسراییل و جهان را حفظ می دارد . 

از سوی دیگر ، تمامی این روزنامه ها در خبرهای مختلف دیگری اعلام کردند که مردم ایران ، مدت ها بود که در انتظار چنین توافقی بودند.

در این راستا ، این رسانه ها اشاره کردند که توافق مذکور باعث شوق و شادی ایرانیان شده که آن را جشن گرفتند و هیأت مذاکره کننده را در لحظه ورودشان به تهران ، مورد استقبال شدیدی قرار دادند . 


*مهارت ایرانیان در مذاکره

تفاهم سیاسی میان ایران و گروه 1+5 در مورد برنامه هسته ای ایران در رسانه های اوکراینی بازتاب گسترده ای داشت و این رسانه ها با تحسین دیپلماسی هسته ای جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند: تفاهم لوزان موفقیت مهمی را برای دیپلماسی ایران رقم زد و بار دیگر مهارت ایرانیان در مذاکره را نشان داد. 

خبرگزاری دولتی اونیان روز جمعه در گزارش خود خاطرنشان کرد: ایران موفق شد پس از سال ها مذاکره حق خود برای اجرای برنامه هسته ای صلح آمیز را تثبیت کند. این موفقیت بزرگی برای دستگاه دیپلماسی ایران است و نتیجه سال ها تلاش را در تفاهم لوزان به دست آورد. 

تارنمای اوکراینی 'یانگ اوکراین' هم در گزارشی خاطرنشان کرد: ایران با تفاهم لوزان به هدف راهبردی خود در به رسمیت شناخته شدن برنامه هسته ای اش از سوی جامعه بین الملل دست یافت. هدفی که تا یک دهه پیش غیرقابل تصور به نظر می رسید. 

در گزارش رسانه اوکراینی یادآوری شد: ایران و گروه 1+5 در طول یک هفته مذاکرات فشرده در مورد شاخص های اصلی برنامه هسته ای ایران به تفاهمی دست یافتند و وزیر خارجه ایران و نماینده سیاسی اتحادیه اروپا بیانیه مربوط به این تفاهم را قرائت کردند.

تارنمای روسی لغو کامل تحریم های ایران ازسوی امریکا و اتحادیه اروپا را موفقیت بزرگ دیپلماسی ایران خواند که با اصرار این کشور پس از امضای توافق نهایی در پایان ماه ژوئن تحقق می یابد. 

تارنمای اوکراینی فوروم هم در گزارش خود با اشاره به تلاش های ایران و جامعه جهانی برای حل و فصل دیپلماتیک مساله هسته ای نوشت: تیم ایرانی شرکت کننده در مذاکرات با گروه 1+5 توانست با موفقیت از منافع هسته ای ایران دفاع کرده و امتیاز قابل توجهی به طرف مقابل نداد. 

در این گزارش گفته شد: رژیم صهیونیستی - دشمن ایران- نتوانست به هدف خود در توقف برنامه هسته ای تهران دست بیابد و حتی سفر پردردسر یک ماه پیش بنیامین نتانیاهو به آمریکا که با مخالفت اوباما روبه رو شد، کمکی به محدودیت فعالیت هسته ای ایران نکرد. 

تفاهم به دست آمده در لوزان برای ایران موفقیت دیپلماتیک بزرگ بود اما اوباما هم که در طول دو دوره ریاست جمهوری خود هیچ دستاورد قابل توجهی نداشته است به توافق با ایران نیاز داشت. 

خبرگزاری کورسپاندنت اوکراین هم در گزارشی به نقل از خبرنگار خود در سوییس خاطرنشان کرد: ایران و گروه 1+5 به تفاهم تاریخی دست یافتند که بر اساس آن دو طرف شاخص های اصلی برنامه هسته ای ایران را در توافق جامع ترسیم می کنند. 

ایران توانست از حقوق خود در لوزان به خوبی دفاع کند و تیم هسته ای ایران به سرپرستی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور تمام بخش های هسته ای ازجمله سیستم غنی سازی اورانیوم و سایت های هسته ای فردو و اراک را حفظ کند. 

در گزارش رسانه اوکراینی گفته شد: مهارت ایران در دیپلماسی در مذاکره آن با شش طرف در چارچوب های دو و چندجانبه بخوبی نمایان بود و هیات ایرانی توانست با موفقیت این ماموریت را به انجام رساند. 

تارنماهای اوکراینی از جمله 'دنگی' و 'یورواینتگریشن' تفاهم لوزان را بازتاب داده و به شادمانی ملت ایران از این رویداد مهم تاریخی و امکان لغو تحریم های بین المللی و یکجانبه در مورد کشورمان اشاره کردند. 


*قهرمانان دیپلماسی

توافق هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت جهانی در لوزان سوئیس در صدر اخبار رسانه های یونان قرارگرفت و رسانه های این کشور آن را یک رویداد تاریخی توصیف کردند.

روزنامه پرتیراژ یونانی زبان' کاتی مرینی' درگزارشی تحت عنوان' توافقی تاریخی درباره برنامه صلح آمیزهسته ای جمهوری اسلامی ایران' نوشت:توافق برسربرنامه هسته ای ایران بین جمهوری اسلامی و گروه 1+5، یک توافق تاریخی است که پس از 10 سال گفت و گو و تنش، بالاخره به نتیجه رسیده است.

این روزنامه همچنین نوشت: ایرانیان مذاکره کنندگان خود را قهرمانان دیپلماسی قلمداد کردند ودست آورد مذاکرات روز گذشته را ، موفقیت بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران می دانند.

این توافق درحالی که آمریکا و اروپا نیزآن را توافق تاریخی قلمداد می کنند، نخست وزیر رژیم صهیونیستی آن را تهدیدی برای کشورش اعلام کرده است. 

روزنامه ' اتنوس' نیز با اشاره به توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+ 5 نوشته است: سران امریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی توافق لوزان درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را مهم دانستند و از آن استقبال نمودند.

' بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم اسرائیل این توافق را یک اشتباه و پیروزی ایران معرفی کرده و نگرانی خود را از این توافق و توانایی هسته ای ایران را ابراز داشته است.

روزنامه یونانی زبان' کاتی مرینی' نیز نوشت: ایرانیان ازهیات مذاکره کننده ایرانی به عنوان قهرمانان سیاسی استقبال کردند.

این روزنامه همجنین نوشت: نخست وزیر رژیم تل اویو از این توافق عصبانی و نگران است.

روزنامه های ' تانیا' ، ' اوگی'، ' کانترا نیوز' و تعدادی ازشبکه های تلویزیونی یونان نیز اخبار مشابه ای را منتشر و آن را توافقی تاریخی قلمداد کردند.


*اثر مثبت بر خاورمیانه

رسانه های آلمان جمعه ضمن استقبال و نام بردن از تفاهم هسته ای ایران به عنوان یک تفاهم تاریخی، گزارش دادند که این تفاهم همچنین می تواند اثرات مثبتی بر منطقه بی ثبات خاورمیانه داشته باشد.

خبرگزاری آلمانی د پ آ از تفاهم لوزان به عنوان یک تفاهم منحصر به فرد به لحاظ تاریخی یاد کرد و نوشت: جمهوری اسلامی ایران و غرب گام رو به جلوی بزرگی در مناقشه هسته ای شان برداشته اند. 

روزنامه آلمانی نویس دوچلند چاپ برلین نیز تفاهم لوزان را تاریخی خواند و در مقاله ای این گونه نوشت: نتیجه مذاکرات لوزان همچنین عاملی برای خوش بینی در خارومیانه است. 

پایگاه اینترنتی تلویزیون ARD آلمان هم با تکرار ارزیابی روزنامه نویس دویچلند، گزارش داد که چشم اندازهای تازه ای برای خاورمیانه پس از 12 سال مذاکره در مورد برنامه هسته ای ایران گشوده شده است. 

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ تاکید کرد که تفاهم لوزان در مجموع تفاهم خیلی بدی به نظر نمی رسد. 

مجله خبری اشپیگل چاپ هامبورگ، نتیجه مذاکرات هسته ای را با پیروزی فوتبال برای ایران مرتبط دانست.

این مجله تاکید کرد که تفاهم هسته ای همچنین شانسی برای آغاز جدیدی برای ایران در مناسباتش با آمریکا و اروپا است.