ائمه جمعه:
رهبری ومردم حامی مذاکره کنندگانند
حملات عربستان سعودی به یمن و محکومیت آن و نیز تقدیر از مقاومت مردم یمن در مقابل این حملات که به شکست رژیم آل سعود منجر خواهد شد از دیگرفرازهای سخنان امامان جمعه کشور در خطبه های امروز بود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با اشاره به تایید و حمایت های رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکرات هسته ای گفت: تیم مذاکرات باید قدردان این حمایت ها باشند و جای تردید در موافق نامه ها و مذاکرات را باقی نگذارند.

آیت الله مصطفی علما در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مسجد جامع برگزار شد اظهار کرد: البته هیات مذاکره کننده کشورمان باید خیلی مراقب باشند زیرا طرف مقابل اهل حیله گری و حقه بازی است و نشان داده اند که وفاداری چندانی ندارند.

وی افزود: بهره گیری از نظرات اهالی فن و کارشناسان برای هیات مذاکره کننده بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.

آیت الله علما همچنین با اشاره به اوضاع ماه های اخیر یمن و حمله عربستان سعودی و همپیمانانش به این کشور گفت: عربستان سعودی باید از تجربه اربابان خود درس بگیرد که هرگز با زورگویی و مظلوم کشی نتوانستند به جایی برسند.

امام جمعه موقت اصفهان گفت: آل سعود به سادگی در دام رژیم صهیونیستی افتاد و هواپیماهای نظامی خود را برای کشتن مردان، زنان و کودکان بی دفاع یمن به فراز این کشور فرستاد.

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در خطبه های نماز جمعه این هفته اصفهان که در مسجد امام (ره) برگزار شد افزود: اتفاقات اخیر یمن در راستای برنامه ریزی و منافع شوم آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام می شود .

وی ادامه داد: غربی ها در پشت این اتفاقات پنهان شده و بطورغیرمستقیم با کمک برخی کشورها برای ایجاد درگیری و اختلاف در منطقه تلاش می کنند.

امام جمعه موقت اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رفتارها و تفاسیرمتفاوت مسوولان و سناتورهای آمریکایی نسبت به بیانیه لوزان ،افزود: این اولین بار نیست که آنان از نوشته های کتبی سوء تعبیر کرده و با ایجاد اختلاف به نفع خود بهره برداری می کنند، البته همه اینها به ضرر آنها تمام می شود چراکه رهبر معظم انقلاب مانند کوه در مقابل زیاده خواهی های دشمن ایستاده اند.

امام جمعه موقت کرمان گفت: تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران از حمایت و پشتیبانی قاطع رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت برخوردار است.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام محمد صباحی در خطبه های نماز جمعه کرمان در مصلی امام علی (ع) افزود: حتی منتقدان منصف تیم مذاکره کننده نیز حامی این تیم هستند و ما برای آنها آرزوی موفقیت می کنیم.

وی با اشاره به اینکه تیم مذاکره کننده وظیفه سنگین و دشواری دارد، گفت: مانند دفاع مقدس همه دنیا یک طرف هستند و ایران در سوی دیگر قرار دارد.

امام جمعه موقت کرمان اظهار کرد: امیدواریم با منطق، قاطعیت و شجاعت به اهدافی که در این رابطه به مصلحت و خیر نظام و مردم است برسیم.

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز به مسائل منطقه اشاره کرد و گفت: امروز یمن و بیشتر کشورهای اسلامی درگیر جنگ، خونریزی و کشتار هستند و وقتی زن ها و بچه ها کشته می شوند متاسف می شویم.

خطیب نماز جمعه قم گفت: در جریان حمله عربستان سعودی به کشور یمن بار دیگر ثابت شد که سازمان های بین المللی همچنان از ظالم دفاع می کنند.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های نماز جمعه قم در حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهارکرد: سعودی ها بعد از 27 روز کودک کشی و قتل بیگناهان، آتش بس یکطرفه صادر و وزارت دفاع این کشور اعلام کرد به تمام اهدافش رسیده است؛ اهداف این کشور بازگرداندن منصور هادی به ریاست جمهوری و نابودی توان نظامی انصارالله بود اما امروز به اهداف خود نرسیده اند و باب المندب در اختیار انصار الله است و اطلاعیه آنان سراسر دروغ می باشد. 

وی به درخواست همکاری و ائتلاف عربستان سعودی با برخی از کشورها اشاره کرد و گفت: در همان ابتدا دو سه کشور، کار شروع نشده کناره گیری کردند، مجلس پاکستان نپذیرفت، ترکیه، مصر و بعد از یک هفته قطر نیز کناره گیری کردند و در انتها فقط عربستان و تا اندازه ای امارات باقی ماند. 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: صنایع و تجهیزات دفاعی دفاعی جمهوری اسلامی به بهانه مذاکرات هسته ای به هیچ عنوان متوقف نخواهد شد.

آیت الله محسن مجتهدشبستری در خطبه های نماز جمعه تبریز با اشاره به بیانات رهبری در دیدار با ارتشیان دلاور، افزود: همچنانکه فرماندهی کل قوا تاکید کرده اند، مباحث مربوط به صنایع دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی قابل بازرسی نیست و مذاکرات هسته ای تنها پیرامون پرونده هسته ای انجام می شود.

وی گفت: بر این اساس توسعه و تقویت صنایع دفاعی ایران اسلامی لحظه ای متوقف نشده و متخصصان مربوطه در این راستا به تلاش های بی وقفه خود ادامه می دهند.

آیت الله مجتهدشبستری با اشاره به تحولات یمن و حملات هوایی آل سعود به مردم بی دفاع این کشور، گفت: عربستان با این عمل وقیحانه و وحشیانه بار دیگر نشان داد که به عنوان پیاده نظام آمریکا در منطقه غرب آسیا عمل می کند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان وامام جمعه بندرعباس گفت: حمله های وحشیانه سعودی ها به یمن که خود را خادم الحرمین الشریفین می خواندند آبروی حاکمان عربستان را برد.

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه های نماز جمعه این هفته بندرعباس افزود: یمنی ها نیز تا قبل از این به این سعودی ها معتقد بودند و سعی می کردند مانند آنها اذان بگویند.

وی ادامه داد: تا قبل ازحمله های وحشیانه سعودی ها به یمن کسی باور نمی کرد حاکمان عربستان خائن الحرمین شریفین باشند ولی این وحشی گری ها ماهیت آل سعود را به روشنی برای همگان آشکار ساخت.

نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: تذکرات مقام معظم رهبری در دور جدید مذاکرات با گروه 1+5 باید نصب العین تیم مذاکره کننده کشورمان قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی حسینی همدانی در خطبه های این هفته نماز جمعه کرج افزود: استکبار جهانی از هر فرصتی برای ضربه زدن به منافع کشورمان استفاده می کند و به همین دلیل بایستی با هوشیاری در برابر دشمنان بایستیم.

وی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب همواره با تیزبینی و هوشیاری، وقایع را پیش بینی می کنند و نگرانی معظم له در خصوص مذاکرات با گروه 1+5 باید مورد توجه تیم هسته ای کشورمان باشد. 

امام جمعه موقت اهواز با اشاره به دور جدید مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه کشورهای 1+5 گفت: توافق هسته ای باید شفاف، روشن و دربرگیرنده جزییات باشد تا طرف مقابل از آن سوء برداشت به نفع خود نکند.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدابوالحسن حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی(ره) این شهر باتاکید مجدد بر اصل شفاف بودن توافق هسته ای ادامه داد: طرف مذاکره کننده اهل منطق و استدلال نیست به همین دلیل توافق نامه باید شفاف باشد تا به هیچ عنوان امکان سوء استفاده از آن نداشته باشد.

امام جمعه موقت اهواز با اشاره به اینکه در مذاکرات باید خطوط قرمز را رعایت کنیم گفت: حذف بازرسی از اماکن نظامی و توسعه و تحقیق در حوزه هسته ای خطوط قرمز ما هستند که نباید از آنها کوتاه بیاییم.

وی اظهار کرد: مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره صریح بوده و ایشان اصل مذاکره را به دولت های قبل و فعلی اجازه داده اند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: اتحاد امت اسلام در حمایت از مردم یمن مقدمه نابودی آل سعود است.

آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته همدان در جمع نمازگزاران در حسینیه امام خمینی (ره) این شهر افزود: امت اسلام در سراسر جهان در حمایت از مردم مسلمان یمن خروشیدند.

وی اضافه کرد: حوزه های علمیه ایران، دانشگاهیان و همه اقشار مردم در حمایت از مردم یمن تجمع کردند که همه این برنامه ها، نابودی آل سعود را به دنبال دارد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه آل سعود به نیابت از آمریکا جنگ می کند ادامه داد: این موج انقلاب و حمایت از مردم یمن خواب را از چشم آمریکا، رژیم صهیونیست و آل سعود گرفته است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد گفت: استراتژی نوین آمریکا ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی است لذا مسلمانان برای جلوگیری ازاین توطئه باید بر مشترکات خود اصرار کرده و از آمریکا و اسراییل غافل نشوند.

حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد میرعمادی در خطبه های این هفته نمازجمعه خرم آباد در مصلی الغدیر این شهر افزود: تجربه مردم یمن تجربه ارزشمندی برای کشورهای جهان است که ثابت کرد با حملات نظامی نمی توان یک ملت را از پای درآورد. 

وی با تبریک پیروزی مردم یمن در مقاومت 27 روزه تصریح کرد: مردم یمن با 944 نفر کشته و سه هزار و 678 زخمی و خسارت های بسیار، مقاومت کرده و موجب شکست حمله نظامی آل سعود شدند. 

به گفته وی مردم یمن با الگوگرفتن از انقلاب اسلامی پیروز شدند و رهبر معظم انقلاب نیز این پیروزی را پیش بینی کرده بودند. 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: ملت و مسوولان ایرانی اجازه دسترسی بازرسان هسته ای به بهانه های مختلف به اماکن نظامی و حساس کشور را نمی دهند.

حجت الاسلام سید مهدی قریشی در خطبه های نمازجمعه ارومیه افزود: رهبر معظم انقلاب، این امر را به صراحت بیان فرمودند و مسوولان نظامی ایرانی نیز عزم خود را برای تحقق فرمایشات رهبری در این خصوص ابراز داشتند.

وی با اشاره به سابقه سیاه غرب در بازرسی از تاسیسات نظامی و اماکن حساس کشورهای مختلف گفت: بسیاری از کشورهایی که آمریکا به آنها حمله نظامی کرده ابتدا مورد بازرسی بازرسان به بهانه های مختلف قرار گرفته بودند.

امام جمعه موقت یزد گفت: آل سعود در حمله 27 روزه به مردم مظلوم و مسلمان یمن روی همه جنایتکاران عالم را سفید کرد.

حجت الاسلام سید جواد آیت اللهی در خطبه های نماز جمعه یزد افزود: متاسفانه این رژیم در حمله به یمن در حق غیر نظامیان و بویژه زنان و کودکان بی پناه بدترین جنایات را انجام داد، به گونه ای که از سه هزار کشته و زخمی بیش از 150نفر کودکان بودند.

وی گفت: همانگونه که رهبری فرمودند ما از کسانی که به غیر نظامیان، زنان و کودکان حمله می کنند متنفر و بیزاریم و معتقدیم آنها از اسلام و وجدان انسانی بی خبرند.

امام جمعه موقت یزد تاکید کرد: ما نمازگزاران یزدی با ابراز تنفر از آل سعود به مردم یمن اعلام می کنیم که هرگز سست وغمگین نشوید چون شما پیروزید و این وعده خداوند است.

نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری گفت: لغو کامل تحریم ها و ایجاد توافق روشن و بدون ابهام خواسته مشروع و بر حق ملت ایران اسلامی است.

آیت الله نور الله طبرسی در خطبه های این هفته نماز جمعه ساری افزود: کوچکترین ابهام در توافق یاد شده راه را برای دخالت های بیجای آمریکا باز خواهد کرد. 

وی از تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی قدردانی کرد و گفت: مذاکره با افرادی که به عهد و پیمان خود وفادار نیستند و پیوسته دروغ می گویند، کار بسیار دشواری است.

وی ادامه داد: آمریکا باید در مذاکرات هسته ای با کشور های 1+5 تسلیم خواسته های ایران اسلامی شود.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت با اشاره به فرارسیدن هفته سلامت گفت: دولت یازدهم، اقدامات زیاد و موثری در زمینه سلامت جامعه و کاهش هزینه های درمانی مردم انجام داده است.

آیت الله زین العابدین قربانی در خطبه های این هفته نماز جمعه رشت اظهار کرد: دین مبین اسلام، مکتب پاکیزگی و سلامت است و کارهای زیادی از سوی دولت و وزیر بهداشت برای کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی مردم در سراسر کشور انجام گرفته که جای قدردانی دارد. 

وی به آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه 1+5 اشاره و اضافه کرد: ما مذاکره می کنیم تا به دنیا نشان دهیم، آمریکا حیله گر است. 

امام جمعه موقت سمنان تاکید کرد: با توجه به حساس بودن روند مذاکرات هسته ای، تیم ایرانی مذاکرات را با هوشیاری و با رعایت خطوط قرمز پیش ببرد.

حجت الاسلام سید جلال احمدپناهی در خطبه های نماز جمعه سمنان گفت: مرحله کنونی مذاکرات هسته ای حساسیت ویژه ای دارد و مذاکره کنندگان ایرانی باید با شناخت دشمن و هوشیاری کار را ادامه دهند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود در جمع مداحان تکلیف همه را در مساله هسته ای روشن کردند و منتقدان و دلواپسان و دلسوزان همه باید در این مورد دقت داشته باشند.

وی به حمله نظامی عربستان به مردم یمن اشاره کرد و خاطرنشان نمود: دسیسه جهانخواران، یک کشور مسلمان منطقه را به جان کشور مسلمان دیگر انداخته است.

امام جمعه بجنورد گفت: مردم مسلمان یمن با مقاومت در برابر زورگویان عالم نام خود را در تاریخ مبارزات با استکبار ثبت کردند.

حجت الاسلام ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نماز جمعه این هفته بجنورد، مرکز خراسان شمالی، گفت: مردم مسلمان این کشور با مقاومت خود نشان دادند که کسی که نفت و تجهیزات نظامی دارد، حرف اول را نمی زند بلکه حرف اول را عزم ملی و اراده مردم هر کشور می زند.

وی افزود: همدلی و همزبانی مردم مسلمان و متدین یمن در صحنه نبرد، کارآیی نداشتن حکومت آل سعود را با تحمیل کردن آتش بس به نمایش گذاشت. 

وی در ادامه با حمایت از گروه مذاکره کننده کشورمان با اعضای 1+5 گفت: از گروه مذاکره کننده کشورمان می خواهیم که با بیاناتی که رهبر معظم انقلاب در این مورد داشتند، همچون قبل محکم در برابر زیاده خواهی های آن ها به ویژه آمریکا ایستادگی کنند.

وی خطاب به گروه مذاکره کننده کشورمان افزود: مردم و رهبری همواره پشتیبان شما هستند و در مذاکره، محکم حرف ملت ایران را بزنید.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: جنگ عربستان علیه مردم بی دفاع یمن رسوایی این کشور را در میان امت اسلامی به دنبال داشت.

آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته در مصلای قدس زاهدان افزود: عربستان در حمله وحشیانه به کشور مسلمان یمن ضمن نابود کردن زیرساخت های این کشور، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی سبب کشته شدن 944 نفر شد که 150 نفر آنان کودکان بودند.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: عربستان دراین جنگ نابرابر به دنبال اجرای نیات شوم استکبار بود و تصور می کرد در جنگ چند روزه می تواند کشور یمن را از پای درآورد و یا حداقل اختلاف در بین گروه های مختلف این کشور ایجاد کنند اما همچون رژیم صدام در حمله به ایران و اسرائیل در حمله به جنوب لبنان و غزه نیروی عظیم ایمان مردم و توفیق الهی را نادیده گرفته بود.