بازی ایران در Clash of Clans خاورمیانه
حسن محمدی*: دیپلماسی رفت و برگشت ایران با گروه 1+5 که پس از 22ماه، منجر به توافق هسته ای شد بر فضای بازی ایران در Clash of Clans خاورمیانهمیان ذهنی نخبگان دیپلماسی غرب به ویژه شش قدرت جهانی بسیار موثر بود.

ترافیک در کریدور آسمان دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از توافق هسته ای، نشان از تغییر رویکرد سیاسی – اقتصادی غرب نسبت به رابطه با ایران دارد به همین روی سفر موگرینی و فابیوس و قائم مقام صدراعظم آلمان و درخواست های متعدد دیگر برای حضور هدفمند در ایران همگی نشان از این تغییر رویکرد دارد، اما رفت و آمدهای منطقه ای ایران در این روزها چه دلیلی دارد؟

نگارنده پیش از این در نوشتاری تحت عنوان«مذاکرات هسته‌ای ایران و تغییر الگوواره جهان» به این مهم اشاره کرده است که؛ در دنیای جدید، بنیادهای نظام بین الملل دگرگون شده است و مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ نیز یکی از مهم‌ترین فکت‌های این دگرگونی است و ایران در این فرایند توانست احترام دنیا به حقوق هسته ای اش را به دست آورد و چرخ های سانتریفیوژهای اش را نیز در گردش نگه دارد.

در واقع در دنیای جدیدِ پسا توافق، منطقه خاورمیانه نیز دستخوش تغییراتی اساسی می شود و نقش جمهوری اسلامی ایران در فرایند این تغییرات نقش محوری و تعیین کننده ای خواهد شد. تلاش های برخی از کشورهای منطقه برای دست نیافتن به توافق میان ایران و گروه 1+5 در همین راستا یعنی عدم قدرت یابی منطقه ای ایران ارزیابی می شود.

برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه در چند دهه اخیر همچون بازی Clash of Clans درگیر توسعه نفوذ خود بودند و برای Attackهای خود Donate(درخواست نیرو از هم پیمانان خود) هم می کردند لذا با وجود قدرت مستقل و بی نیاز از قدرت های خارج از منطقه ای مانند ایران زمین بازی برای قدرت های وابسته در منطقه تنگ تر می شود.

به همین روی ادامه دیپلماسی رفت و برگشت جمهوری اسلامی ایران این بار در سطح منطقه و سفرهای متعدد محمدجواد ظریف به کشورهای منطقه در روزهای اخیر نشان از ایفای نقشی جدید توسط جمهوری اسلامی ایران دارد که با گسترش روابط اش در نظام بین الملل و تغییرات بنیادینی که در ساختار نظام بین الملل به ویژه منطقه خاورمیانه در راه است می تواند نقش «قدرت بزرگ منطقه ای» خود را به نقش «بزرگترین قدرت منطقه» تغییر دهد، تغییری که مورد نیازِ قدرت های فرامنطقه ای نیز هست.

ترکیه، عربستان، قطر و عراق داعیه تبدیل شدن به بزرگترین قدرت منطقه ای را در سر می پروراندند که با گسترش قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و قرار گرفتن در مسیر رودهایی که به اقیانوس نظام بین الملل وصل می شود موجب شده است که در سطح کلان، نقش محوری در منطقه خاورمیانه برای ایران تعریف شود و تلاش های منطقه ای این روزهای وزیرامور خارجه کشورمان نیز برای کمک به تحقق سریعتر این فرایند است.

*سردبیر پایگاه خبری امیدهسته ای